1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Amiraneli [1.4K]
3 years ago
5

Hello please help i’ll give brainliest

Mathematics
1 answer:
dlinn [17]3 years ago
5 0

Answer:

<h2><em><u>The</u></em><em><u> </u></em><em><u>sun</u></em><em><u> </u></em><em><u>and</u></em><em><u> </u></em><em><u>the</u></em><em><u> </u></em><em><u>e</u></em><em><u>arth's</u></em><em><u> </u></em><em><u>interior</u></em><em><u> </u></em></h2>

Step-by-step explanation:

As,

The Earth has two basic sources of energy -

  1. <em><u>Earth's</u></em><em><u> </u></em><em><u>I</u></em><em><u>n</u></em><em><u>t</u></em><em><u>e</u></em><em><u>r</u></em><em><u>i</u></em><em><u>o</u></em><em><u>r</u></em><em><u>-</u></em><em><u> </u></em>hat reaching the Earth from the Sun (Solar Energy) and that reaching the surface of the Earth the Earth itself <em><u>(Internal or Geothermal Energy). </u></em>
  2. <em><u>Solar Energy</u></em> - reaches the Earth in the form of radiant energy, and makes up 99.987% of the energy received by the Earth.
You might be interested in
you buy 6 apples for 2.70. write an equation that can be used to express the relationship between the total price t and the numb
kipiarov [429]

Answer:

t×2.70=6

Step-by-step explanation:

this is only applicable if the price of one apple each is t.

3 0
3 years ago
2) Which expressions are equivalent to 1/3 - (-1/4). Select all that apply.
marshall27 [118]
What are all that apply?
8 0
3 years ago
- what is the answer to 3t^2+11t-6
Wittaler [7]
I think the answer maybe 9t+5x
8 0
3 years ago
What is the image of g for a 240° counterclockwise rotation about the center of the regular hexagon
Alisiya [41]
So for this one, 240 is Two Thirds of 360, which means in a shape with 6 points, it would move four points counterclockwise.
This would move G to the point H
C. H
7 0
3 years ago
5/8 + 3/6 SOMEONE PLS HELP MEEEE.​
anygoal [31]

Answer:

1.125 or 9/8

Step-by-step explanation:

5/8 is .625 and 3/6 is .5 so .625+.5=1.125

6 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HURRY my question is in the picture​
    8·2 answers
  • How to write 249,104,330 in word form
    10·2 answers
  • Four computer desks and three office chairs cost $1110. Two desks and five chairs cost $940.
    6·1 answer
  • Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.<br> $150 for 14ft
    9·1 answer
  • A line that does not intersect the line that passes through the points (5,7)and (7,7)
    7·1 answer
  • Help me mdkskkeeknsjeleksksk
    9·1 answer
  • Help with what u can thx peeps brainliest :)
    10·2 answers
  • Question<br> Find the value of x.<br><br><br><br> x=
    5·1 answer
  • Will give Brainly answer
    15·2 answers
  • I need help please, anyone?!!!
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!