1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IgorC [24]
2 years ago
12

Write -8 in simplest radical form.

Mathematics
1 answer:
Nadya [2.5K]2 years ago
4 0
2.8 or if rounded to the nearest tenth so 2.8√8
You might be interested in
A line goes through the point (–4,–2) and has an x-intercept of –1.
Keith_Richards [23]

Answer:

y = - x - 6

Step-by-step explanation:

y = mx + b

m = - 1

y = - x + b

(- 4, - 2)

- 2 = - (-4) + b

-2 = 4 + b

b = - 6

y = - x - 6

5 0
2 years ago
Which inequalities is -5 a possible solution?
coldgirl [10]

Answer:

1st, 3rd and second last one

5 0
2 years ago
Solve this inequality 5 x + 2 < 32
Hatshy [7]

Answer:

Here is your answer:

5x + 2 < 32

solution:

5x+ 2 < 32

or, 5x < 32-2

or, 5x < 30

or, 5x < 30/2

or, 5x < 15

or, x < 15/3

or, x < 5

therefore, x < 5 <u>ans</u>

<em><u>Hope</u></em><em><u> </u></em><em><u>it</u></em><em><u> </u></em><em><u>will</u></em><em><u> </u></em><em><u>help</u></em><em><u> </u></em><em><u>you</u></em>

7 0
3 years ago
A pack with 6 cans of juice costs 3.48. What it the unit price?
nevsk [136]
3.48/6 = 0.58 per can
3 0
3 years ago
What is the common ratio of the geometric sequence 9, 72,576, ...
AysviL [449]

Answer:

Hello! The answer is 8 : 1

Step-by-step explanation:

9 x 8 = 72

72 x 8 = 576

There is a pattern here.

_AnnieTheDreamGirl, 3/9/2022

8 0
2 years ago
Other questions:
  • .35y=x solve for the unit rate.
    14·1 answer
  • How does the area of triangle RST compare to the area of triangle LMN?
    6·2 answers
  • What is the answer to 54 &amp; 55?
    15·1 answer
  • Please help ASAP!!!!!!
    10·1 answer
  • What is the MAD? 4, 32, 33, 45, 67​
    13·1 answer
  • Lesson 4-2
    6·1 answer
  • What is the sum of mza+ m2b+ m2c?
    6·1 answer
  • jane bought two new skirts for school. one cost 15 less than twice the cost of the total cost for both skirts was 75, what was t
    5·1 answer
  • 8. The graph of f(x) = 2x² - 5x is shown. Amanda
    11·1 answer
  • Initial Knowledge CheckGoode Manufacturing pays Donald Sanchez a $590 monthly salary plus a 4% commission on merchandise he sell
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!