75% I need to make this longer lol but 75%
To find the unit price, divide the total price by the total weight.
4.60 / 2 = 2.30
So, the unit price is $2.30 per liter of milk.
Best of Luck!
Ok so x is the original price and we want to solve if the original price was 48 so x=48. When we substitute this into the equation we get 0.75(48)-0.15(0.75x48). When we simplify this expression we get 30.6. The current price is $30.60. Hope this helps.
Answer:
Laura and Rob are correct
Step-by-step explanation:
we have
39/50
1) Rob said he could divide the numerator by the denominator
so
using a calculator
39/50=0.78
Rob is correct
2) Laura said she could write an equivalent fraction with 100 as the denominator to converted into a decimal
so
Multiply by 2/2
(39/50)*(2/2)=78/100=0.78
Laura is correct
therefore
Laura and Rob are correct
Answer:
262.12mph and 419kph
Step-by-step explanation:
Given: It takes 4 hours and 15 minutes to fly from Orlando, Florida, to Boston, Massachusetts. The distance between the two cities is 1114 miles
To Find: the average speend of the plane in miles per hour, If every mile is approximately 1.6 kilometers, the speed of the airplane in kilometers per hour
Solution:
Distance between Orlando,Florida and Boston, Massachusetts

Time taken to cover the distance
and 
We know that,




It is given that,

therefore,

Speed Of plane in Kilometers per hours 

Speed of in miles per hour is
and Speed in kilometer per hour 