1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bagirrra123 [75]
3 years ago
8

DeShawn and Totsakan are selling wrapping paper for a school fundraiser. Customers can buy rolls of plain wrapping paper and rol

ls of shiny wrapping paper. DeShawn sold 12 rolls of plain wrapping paper and 1 roll of shiny wrapping paper for a total of $59 . Totsakan sold 6 rolls of plain wrapping paper and 8 rolls of shiny wrapping paper for a total of $112. Find the cost each of the rolls of plain wrapping paper and one roll of shiny wrapping paper .
Mathematics
1 answer:
Olenka [21]3 years ago
6 0

9514 1404 393

Answer:

  • plain: $4
  • shiny: $11

Step-by-step explanation:

Let p and s represent the costs of plain and shiny rolls of paper, respectively. The given sales let us write two equations in these two unknowns.

  12p +1s = 59 . . . . . DeShawn's sale

  6p +8s = 112 . . . . . Tatsakan's sale

Multiplying the second equation by 2 and subtracting the first, we have ...

  2(6p +8s) -(12p +s) = 2(112) -(59)

  15s = 165 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . simplify

  s = 11 . . . . . . . divide by 15

Substitute into the second equation to find p.

  6p +8(11) = 112

  6p = 24 . . . . . . . . subtract 88

  p = 4 . . . . . . . . . . .divide by 6

A plain roll costs $4; a shiny roll costs $11.

You might be interested in
PLEASE HELP ME I WILL MARK BRAINLIEST AND LOOK AT BOTH PAGES PLEASE!!!
Lapatulllka [165]

Answer:

I think 1/2

Step-by-step explanation:

Since there are 4 coins overall and 2 nickels, then the probabilty is 2/4

2/4 simplified is 1/2

(I've never been too good at probability so sorry if it is wrong)

Why do you need the answer so bad? Are you trying to get a pet?

4 0
2 years ago
If c(x)= 5/x-2 and d(x) = x + 3, what is the domain of (cd)(x)?
Nataly [62]

(fg)(x)=f(x)\cdot g(x)\\\\\text{We have}\ c(x)=\dfrac{5}{x-2}\ \text{and}\ d(x)=x+3.\ \text{Substitute}\\\\(cd)(x)=\dfrac{5}{x-2}\cdot(x+3)=\dfrac{5(x+3)}{x-2}\\\\\text{Domain:}\\\\\text{The denominator must be different than zero. Therefore}\\\\x-2\neq0\to x\neq2\\\\Answer:\ \text{Domain is the set of all real numbers except 2}\to D=\mathbb{R}-\{2\}

3 0
3 years ago
Change: f(x) = (x+2) (x-2) to standard form
Cerrena [4.2K]

Answer:

X^2 -4

Step-by-step explanation:

Not entirely sure but would u just expand the brackets. As this is a difference between 2 squares the answer should be correct but it not sure.

3 0
3 years ago
For an irrational number x = 3 + 2√2 , find out what will be the nature of the number x + 1 /
Wittaler [7]

It will be irrational. The sum of any irrational and rational number will ALWAYS result in a irrational answer. Khan Academy has a video on this if you want to watch it.
3 0
2 years ago
Find the value of sin(a/2) if cosa= 12/13<br>​
daser333 [38]

Answer: sin\frac{a}{2} = ± \frac{1}{\sqrt{26} }

Step-by-step explanation:

We very well know that,

cos2A=1−2sin²A

⟹ sinA = ±\sqrt{(1-} \frac{cos2A}{2} )

As required,  set A = \frac{a}{2}   &   cos a=  \frac{12}{13}    ,thus we get

sin \frac{a}{2} =± \sqrt{\frac{1-cos a}{2} }  

∴ sin\frac{a}{2} =±\sqrt{\frac{1-\frac{12}{13} }{2} } = ± \frac{1}{\sqrt{26} }

   since ,360° < \frac{a}{2} <450°

             ,180° < \frac{a}{2} <225°

Now, we are to select the value with the correct sign. It's is obvious from the above constraints that the angle a/2 lies in the III-quadrant where 'sine' has negative value, thus the required value is negative.

hope it helped!

   

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Write (1/6) to the 3rd power as a product of the same factor.then find the value
    12·1 answer
  • 50 points !! please help hurry
    7·2 answers
  • Please help ASAP!!!!! will mark you brainliest thank you!
    11·2 answers
  • Solve the following system of equations
    15·1 answer
  • Isabella saved 2 nickels today. If she doubles the number of nickels she saves each day, how many days, including today, will it
    5·1 answer
  • Helppp!! Help me answer please!
    8·1 answer
  • TALK TIME: <br> 1/4 hour : $0.75 <br> What is the unit rate in dollars per hour for Talk time ?
    9·2 answers
  • Find the slope of the line that is perpendicular to the line graphed in the figure​
    10·1 answer
  • Colin loves to eat tuna salad for lunch. His mom is always looking for a bargain on 12-ounce cans of tuna. Today, his local groc
    10·1 answer
  • Please say the answer step by step<br> 2(10-4)2square+8
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!