Answer:
B: 6/4 or 1 2/4
Step-by-step explanation:
5.28 / 12 = 0.44 per oz
7.96 / 18 = 0.4422 rounds to 0.44 per oz
technically, by rounding to the nearest cent, they are the same cost.
Given:


To find:
The value of
.
Solution:
We have,


Using properties of log, we get
![\left[\because \log_a\dfrac{m}{n}=\log_am-\log_an\right]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleft%5B%5Cbecause%20%5Clog_a%5Cdfrac%7Bm%7D%7Bn%7D%3D%5Clog_am-%5Clog_an%5Cright%5D)
![[\log x^n=n\log x]](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Clog%20x%5En%3Dn%5Clog%20x%5D)
Substitute
and
.



Therefore, the value of
is
.
Answer:
hey, the answer is D 443.73
Step-by-step explanation:
Answer:
The projected enrollment is 
Step-by-step explanation:
Consider the provided projected rate.

Integrate the above function.


The initial enrollment is 2000, that means at t=0 the value of E(t)=2000.




Therefore,
Now we need to find 


Hence, the projected enrollment is 