1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Colt1911 [192]
2 years ago
6

Write the eguation of the line through (-8,-6) with slope = -5

Mathematics
2 answers:
Marta_Voda [28]2 years ago
7 0

Answer:

Y=-5x-46.

Step-by-step explanation:

-5 is the slope, so Y=-5x+b. If you plug in (-8,-6), you get -6=40+b, so b has to be -46 for that to be true, I think.

Lubov Fominskaja [6]2 years ago
3 0

Answer:

Y=-5x-46

Step-by-step explanation:

Hope this helped!

You might be interested in
9 + 22 = x + 1<br><br> HALPP
rosijanka [135]

Hey!

-------------------------------------------------

Solution:

9 + 22 = x + 1

9 + 22 - x = x + 1 - x

31 - x = 1

31 - x  31 = 31 - 1

x = 30

-------------------------------------------------

Answer:

x = 30

-------------------------------------------------

Hope This Helped! Good Luck!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ITS MATH THANK YOUUUU
balandron [24]

Answer:

144% increase

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Charlotte makes crepes using 5/8 cup of milk for every 1/2 cup of flour. She wants to know the amount of milk uses per cup of fl
const2013 [10]

Answer:1 1/4

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Line z passes through the points (-6, 2) and (-1, -4), as shown below. Which of the following could be the equation of a line th
WARRIOR [948]
Answer:

D. y = x + 4

Explanation:
5 0
2 years ago
Which of the following describes independent events A and B?
galina1969 [7]
I think it is going to be 3. please let me know if you need more information
4 0
2 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP ASAP!!!<br> :)))))
    5·1 answer
  • Mrs. Mott called two companies about getting new uniforms for the soccer team. The first company she called charges $70 per unif
    14·1 answer
  • Find the distance from the line passing through points P(0,0,0) and Q(9,0,0) to the line passing through points R(3,-2,4) and S(
    13·1 answer
  • The distance between Chicago and Cleveland is
    8·1 answer
  • A 5 lb. bag of organic all-purpose flour costs $6.76. What is the unit price? _ per pound
    12·2 answers
  • What is the slope of 5x - 6y = 13
    12·1 answer
  • 16 is blank percent of 25 ​
    11·1 answer
  • Y=f(x+4) graphed help
    6·1 answer
  • NEED HELP ASAP WILL GIVE 5 STAR​
    10·1 answer
  • Help help help help help help help help
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!