1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KATRIN_1 [288]
2 years ago
10

A sum amount to 2400$ simple interest per annum after four years find the sum

Mathematics
1 answer:
mars1129 [50]2 years ago
6 0

Answer:

A sum amounts to 2400 at 15% simple interest per annum after 4 years. Find the sum. - 510496.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Can y'all help me step by step with number 5
aev [14]
If the wall with 4 ft. of storage area can fit 6 sections of plant and the wall with 7 ft. Can fit 5, that means each section is 3 ft. because 7-4=3, so that extra section on the wall with 4 ft. You do this because there is one extra section on the wall with four. Knowing this, the wall with 7 ft. Would be the 7 ft. + 5 sections of 3 ft. So 7+(5x3) = 22. On the wall with 4 ft., do the same,
4+(6x3) =22. Since they are equal and the walls are supposed to be equal, we can confirm this is the right answer
6 0
3 years ago
7x+3+6x+11 can u give a example of how to solve it
yKpoI14uk [10]

Combine like terms.

Since 7x and 6x both have a variable of x, you can combine them.

7x + 6x = 13x

After that, you are left with:

13x + 11 + 3

You also have two numbers without variables; 11 and 3. You can also combine those.

11 + 3 = 14

So, your final answer would be:

13x + 14

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I will give you 80 points If you help me please help me
Mnenie [13.5K]

Answer:

Elevator 1 is 16 feet above ground level, and elevator 2 is 25 feet below ground level

Step-by-step explanation:

Elevator one is moving up, so it means it's above ground level since it started on the ground

Elevator is moving negative floors, so it is moving below.

Let me know if you have any questions!

6 0
2 years ago
I need help with number 4
Nadusha1986 [10]
\bf \begin{cases}
\quad3x+2y=-9\\
-10x+5y=-5
\end{cases}

so hmm the idea behind the elimination, is to make the value atop or below, of either variable, the same but with a negative sign

so hmmm say... we'll eliminate "y"

so... let's see, we have 2y and 5y, both positive
what do we multiply 2y to get a negative -5y, that way, -5y +5y = 0 and poof it goes

well let's see, let's try "k"     \bf 2yk=-5y\implies k=-\cfrac{5y}{2y}\implies k=-\cfrac{5}{2}

so.. if we multiply 2y by -5/2, we'll end up with -5y

well, let's multiply that first equation then by -5/2

\bf \begin{array}{rllll}
3x+2y=-9&\qquad\times -\frac{5}{2}\implies &-\frac{15}{2}x-5y=\frac{45}{2}\\\\
-10x+5y=-5&\implies &-10x+5y=-5\\
&&---------\\
&&\frac{-35}{2}x+0\quad=\frac{35}{2}
\end{array}\\\\
-----------------------------\\\\
\cfrac{-35}{2}x=\cfrac{-35}{2}\implies \cfrac{-35x}{2}=\cfrac{-35}{2}\implies x=\cfrac{2}{-35}\cdot \cfrac{-35}{2}
\\\\\\
\boxed{x=1}

so.. now we know x = 1.... so let's plug that in  say hmmm 2nd equation

\bf -10(1)+5y=-5\implies -10+5y=-5\implies 5y=5\implies\boxed{ y=1}
3 0
3 years ago
A store sells both cold and hot beverages. Cold beverages, c, cost $1.50, while hot beverages, h, cost $2.00. On Saturday, drink
Marina86 [1]
2h + 4h  (1.5c) = 360 so option b is correct.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help due tomorrow The Question is. What are the minimum and maximum values. The numbers are. (68,91,89,88,82,95,85,80,78,
    5·2 answers
  • Is -1.2 greater than 6.9
    15·2 answers
  • 50 points
    12·2 answers
  • A fire fighter truck can hold 3000 gallons of water a firefighter can deliver 160 gallons of water every two minutes how long wi
    6·1 answer
  • Find the LCM of 18e2x, e2t and y3.
    6·1 answer
  • In the figure, AOB and COD are straight lines. Find x and y.<br> E<br> A<br> 20<br> 65<br> B
    14·1 answer
  • Roman created the following table to represent the balance of his loan, y, over a period of months, x. The equation for the line
    5·1 answer
  • A package of 4 red,white and blue hats costs $8. What is the unit rate
    13·2 answers
  • I need to solve xy I am so confused please
    9·1 answer
  • A store is having a sale on walnuts and chocolate chips. For 7 pounds of walnuts and 9 pounds of chocolate chips, the total cost
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!