Answer:
The one with the better deal would be 30 ride tickets for $22.50 this is because you pay less money for more rides.
Step-by-step explanation:
First you divide 20 by 14. Doing this will give you the cost of a ride per ticket.
20/14 = 1.42
Then you do the same thing to 30 and 22.50.
30/22.50 = 1.30
Last you compare which deal has less money per ride.
1.42 > 1.30
The unit rate for the 1st one is: $0.19 / ounce
The unit rate for the 2nd one is: $0.16 / ounce
The 36 ounce box would be the better buy because it is less per ounce than the 24 ounce box
Answer:
Yeehaw
Step-by-step explanation:
Y²(9y² + 4y - 9)
Simplify.
(y² · 9y²) + (y² · 4y) + (y² · -9)
Simplify.
9y⁴ + 4y³ - 9y²
~Hope I helped!~
For this case we have the following expression:
(a ^ -8b / a ^ -5b ^ 3) ^ - 3
For power properties we have:
((a ^ (- 8 - (- 5))) (b ^ (1-3))) ^ - 3
Rewriting we have:
((a ^ (- 8 + 5)) (b ^ (- 2))) ^ - 3
((a ^ (- 3)) (b ^ (- 2))) ^ - 3
For power properties we have
(a ^ 9) (b ^ 6)
Answer:
(a ^ 9) (b ^ 6)