Answer:
120
Step-by-step explanation:
Because we know that the line opposite of the right angle is flat, we know that 60 plus x must equal 180. Rewriting this gives us 180 - 60 = x.
Now, we can just solve for x.
x = 120.
Please look at the attached file, it may help you
$3/6 = .50 per orange
$2.40/3 = .80 per grapefruit
10(.50) + 11(.80) =
$5.00 + $8.80 = $13.80
Answer:
<u>Two</u>
============================
Step-by-step explanation:
The solution for any system of equations is the intersection points between the graph that representing the system of equation.
So, for the given system of equation, we have a circle and a parabola.
As shown in the figure, The circle and parabola are intersects at two points
So, there are two solutions for the system of equations on the graph.
So, The answer is option two.
Given :
Sunflower produce approximately 50 seeds per flower.
If one ounce of sunflower seeds contain an average of 72 seeds.
To Find :
How many flowers are needed to produce 2 pounds of seeds.
Solution :
1 pound = 16 ounces .
So , 2 pound = 32 ounces .
Number of seeds in 2 pounds of seeds, n = 32×72 = 2304 .
Number of flowers are :

So , approximate number of flower required are 46.
Hence, this is the required solution.