1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
polet [3.4K]
3 years ago
15

What is 3 x 2¹ ?? please help ​

Mathematics
2 answers:
belka [17]3 years ago
8 0

Answer:6

Step-by-step explanation:

dybincka [34]3 years ago
7 0

Answer:

6

Step-by-step explanation:

Don't worry about that little one, Its just 3 x 2 = 6 the one means to multiply that number once.

You might be interested in
Carla is renting a canoe. It’s cost $80 for 2 hours and $160 for 4 hours. What is the rate per hour?
patriot [66]
<span>Carla is renting a canoe. It’s cost $80 for 2 hours and $160 for 4 hours. What is the rate per hour?

If we want to get a full understanding of this question we must use the information given.

If renting the canoe cost $80 per 2 hours, to get 1 hour we must divide $80 by 2.

</span>\frac{80}{2}=40

or $40

We can also use $160 and 4 hours

\frac{160}{4}=40

or $40

So the rate per hour is $40

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for m <br> 4m-6(2m-3)=90
Zina [86]

Answer:

m= -10.5

Step-by-step explanation:

4m-6(2m-3)=90

distribute 6

4m-12m+6=90

combine like terms

-8m+6=90

subtract 6

-8m=84

divide both sides by -8

answer

m= -10.5

6 0
3 years ago
A multiplication table. In the row labeled 3, the numbers 9, 12, 15, and 18 are highlighted. Consider the highlighted products.
Basile [38]
3, 3x3=9, 3x4=12, 3x5=15, 3x6=18
3 0
3 years ago
John paid $100 for renting a canoe for 5 hours. Which graph shows the relationship between the cost of renting a canoe for diffe
Anarel [89]

Answer:

The answer is B.

Step-by-step explanation:

You would pay about $20 each hour

5 0
3 years ago
The formula for the volume of a cylinder is V=πr2h. The cylinder to the right has an exact volume of 480π cubic meters. Find its
olya-2409 [2.1K]

Answer:

240/r = h

Step-by-step explanation:

480π = πr2h              Write out the equation

480 = r2h                   Cancel out π on both sides

240 = rh                     Divide by 2 on both sides

240/r = h                    Divide by r to isolate h and get your answer

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 3 less than the quotient of 20 and x
    10·1 answer
  • Could someone please help me solve this? Thanks!!
    15·1 answer
  • Rename 780,000 = 78 ______
    13·2 answers
  • What are some real life situations using system of equations?
    14·1 answer
  • Express the area of the triangle shown below in terms of b and θ only.
    8·1 answer
  • I need this answered it’s a math writing assignment
    6·1 answer
  • How to divided 0.5÷2.675
    6·2 answers
  • Which is the better deal: 8 ounces of shampoo for $0.89 or 12 ounces for 1.47.
    14·1 answer
  • 14/15 - 3/5 simplified
    8·1 answer
  • The complement of a 42 degree angle is
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!