1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
deff fn [24]
3 years ago
15

What would be the correlation between the ages of husbands and wives if men always married woman who were(a) 3 years younger tha

n themselves?(b) 2 years older than themselves?(c) half as old as themselves?
Mathematics
1 answer:
Allushta [10]3 years ago
8 0

Answer:

the correct answer is a

You might be interested in
____________________
MaRussiya [10]

Step-by-step explanation:

the numbers of the yellow and white counters

= 288- 38 = 250.

the ratio of yellow to white = 1:4

so,

the numbers of the yellow counters =

1/(1+4) × 250 =1/5 ×250 = 50

the numbers of the white counters =

4/(1+4) ×250 = 4/5 ×250 = 200

and the numbers of the red counters = 38

7 0
3 years ago
What is the cube root of -216 end root
givi [52]
The cube root of -216 is -6.0
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate the expression when x= -3.<br> x² – 7x+6
aksik [14]

Answer:

-6

Step-by-step explanation:

3^{2} = -3 × -3

-3 × -3 =  9

7 × -3 =-21

9 - 21 +6 = -6

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given f(x) = -3x - 1, solve for f(x)= -4​
Nikitich [7]

Answer:

its 11

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Complete the paragraph proof.
lions [1.4K]

Answer:

wea did tha r come from??

Step-by-step explanation:

it is supposed to be d

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Susan has $80. She spends 3/5 of the money on Monday. She spends the remaining money equally over the next five days. How much m
    15·2 answers
  • Please help!
    6·1 answer
  • 2 1/4 pounds of chocolate cost $9.00. What is the price per pound?
    14·2 answers
  • A company is considering making a new product. They estimate the probability that the new product will be successful is 0.75. If
    14·2 answers
  • You are a salesperson for acme toys. Every day you earn $30 plus two ninths of your sales. What dollar amount of sales do you ne
    6·2 answers
  • Convert 250 pounds int tons
    12·2 answers
  • WA
    6·1 answer
  • I need help please.
    13·1 answer
  • Ayuda por favor Razonamiento Matemática
    7·1 answer
  • I keep getting kicked off of Brainly when other tutors go to try and answer this question.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!