1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lapatulllka [165]
2 years ago
10

Evaluate the expression 12 - 3y +420-4) for y = 3. 2

Mathematics
1 answer:
DiKsa [7]2 years ago
7 0

Answer:

56

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the mean?<br><br> $5.25, $3.50, $4.50, $4.00 , $3.50
san4es73 [151]

Answer:

The answer to your question is: $4.15

Step-by-step explanation:

To find the mean we just have to sum all the values and divide them by the number of data.

mean = (5.25 + 3.50 + 4.50 + 4.00 + 3.50) / 5

mean = 20.75/5

mean = $ 4.15

7 0
3 years ago
The area of a rectangular garden is represented by the polynomial shown below.
snow_tiger [21]

Is b) Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
I NEED HELP URGENT PLEASEEE
VashaNatasha [74]
Can u enlarge it? I have horrible eyesight
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is longer than 2/3 yard?? 6/7 yard, 3/6 yard, 1/4 yard or 3/5 yard
Likurg_2 [28]

Answer:

6/7 yards

Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A $990 set of new tires cost $742.50 after a coupon is applied. What percentage off is the coupon?
grin007 [14]

Answer:

The coupon gets you 25% off the usual sales price.

Step-by-step explanation:

First find the discount.  Subtract $742.50 from $990, obtaining $247.50.

Determine what percentage this $247.50 discount is of the original price:

  $247.50

----------------- = 0.25

    $990

The coupon gets you 25% off the usual sales price.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is 9/16 less than 8/12
    10·2 answers
  • Which expressions are polynomials?<br> Select each correct answer.<br> 4x<br> 6y2 + 5x<br> 7y2+9x
    13·2 answers
  • The sum of two consecutive intergers is -49.
    9·1 answer
  • 25 POINTS + BRAINLIEST IF YOU EXPLAIN ANSWER
    6·2 answers
  • Unit rate of $42 for 3 books
    10·1 answer
  • PLEASE HELP I REALLY NEED IT
    12·1 answer
  • Help quick please help hep
    5·1 answer
  • WHAT IS 25,000- 16% =
    7·2 answers
  • Kelly has 7 days to read 60 pages of a book for school. She plans to read 8 pages a night for 6 nights.What percent of the assig
    13·2 answers
  • A famous painting was purchased for $560,000 in the year 2021. The value has been increasing by $8,000 per year.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!