Slope: (y2-y1)/(x2-x1)
(6-8)/(4-2) = -2/2 = -1
The slope is -1
Answer and Step-by-step explanation:
We are not given the function in question, but in order to explain, will form a function. Suppose f(x) = 3x + 2.
If f(x) = 17, then
3x + 2 = 17, to find the value of x, we have solve for x in the equation.
3x = 17 – 2
3x = 15
x = 5
This is the method that can be used to solve problems of this nature.
Answer:
$0.26
Step-by-step explanation:
To find the unit price, divide the cost by the amount you have.
$2.86/11 = $0.26
The unit price is $0.26.
Answer:
Yes, x and y have a proportional relationship.
Step-by-step explanation:
A proportional relationship means that, when comparing two quanities, that they are both changing at a constant (same) amount. When looking at a table to compare quantities, you can see that the pounds of tomatoes 'x' is increasing by one (1) each time. If you look at the amount spent in dollars 'y', you can see that for each pound (x), the cost is increasing by $4. So, since for every pound of tomatoes that is purchased increases by $4, then their relationship is proportional.