1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Deffense [45]
3 years ago
10

Bonnie's favorite game at the arcade is Can Em Down. In the game, players earn 7 points for each can they knock down. Bonnie ear

ned 84 points in her best game. Let c represent how many cans Bonnie knocked down. Which equation models the problem?
Mathematics
1 answer:
Sonbull [250]3 years ago
4 0

Answer:

c = (total points earned in best game / points per can knocked down)

c = 12

Step-by-step explanation:

Given that :

Points earned per knockdown = 7

Total points earned in best game = 84

Number of cans knocked down, c

c = (total points earned in best game / points per can knocked down)

c = 84/ 7

c = 12

You might be interested in
What's the value of x when f(x)=58
Natalka [10]
Infinite, because essentially the graph is going to have a horizontal line because f(x)=58/y=58 just means that the y will remain on 58 but the x can have whatever value.
3 0
3 years ago
How can i get answer 5 for -10 - (+5) ?​
timama [110]

Answer:

- 10 - (-20 + 5)

Step-by-step explanation:

- 10 - (-20 + 5)

- 10 - (-15) = -10 + 15

-10 + 15 = 5

have a nice day and mark me brainliest! :)

4 0
3 years ago
Please help! I will mark brainliest!! :)
Mekhanik [1.2K]

Answer:

The possibility it is red is 0%

Step-by-step explanation:

Because there are no red marbles

6 0
3 years ago
the same type of television is being sold at two different stores. store A is selling the television for $800, which is $120 mor
svlad2 [7]

Answer: the selling price of the television at store B is $1360

Step-by-step explanation:

Assuming the selling price of the television at store B is represented by $B. Store A is selling the television for $800, which is $120 more than half the cost of the television at store B. The equation representing this situation is expressed as

800 = B/2 + 120

Multiplying the left hand side and the right hand side of the equation by 2, it becomes

1600 = B + 240

B = 1600 - 240

B = $1360

5 0
3 years ago
a baker mixes 8 3/4 cups of white flour with 2 1/2 cups of rye flour for a bread recipe. how many cups of white flour does the b
mr_godi [17]

Answer: 3.5 or 3 2/4 a cup of white flower for each cup of rye flower

Step-by-step explanation:

8 3/4 divided by 2 2/4

that's it

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a recipe calls for 5/8 cups of butter. Angie wants to triple the recipe but she has only 1 7/8 cups of butter
    13·1 answer
  • How do you convert 7/6 into a mixed number
    13·2 answers
  • A proportional relationship between the number of pounds of potatoes (x) and the price in dollars (y) is graphed, and the ordere
    6·1 answer
  • Which model represents the factors of x2 + 9x + 8?
    8·2 answers
  • An 8-pack of dish towels costs $7.92. What is the unit price?
    12·1 answer
  • Three pounds of lawn seed covers 1800 square feet. How many 4 pound bags are needed to cover 8400 square feet?
    12·1 answer
  • A delivery truck traveled 1/4 of its route in 2 hour how long will it take to complete one route
    13·1 answer
  • According to a soccer coach, 75% of soccer players have had at least one sprained ankle. An athletic trainer would like to inves
    6·1 answer
  • Jeremy is making a healthy ice cream using only ripe bananas and peanut butter, the recipe makes 4 servings and calls for a rati
    14·1 answer
  • -2x+9y=-41<br> -2x-5y=1<br><br> Process of elimination
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!