1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anit [1.1K]
3 years ago
7

A class party was attended by 80% of the students. If there are 60 students in the class, how many attended the party?​

Mathematics
2 answers:
jonny [76]3 years ago
6 0

Answer: 48

Step-by-step explanation: 80% of 60 is 48 students

Gwar [14]3 years ago
3 0

Answer:

48 students

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Can someone please help me???
olganol [36]

Answer:

1. 60000.12

2. 54000.15

3. 9600.48

4. 3840.48

Step-by-step explanation:

I really hope this helps and may I receive brainliest please

7 0
3 years ago
A clothing store sold 4 times as many sweaters as coats. The difference in the sales was 300. How many of each were sold?
slava [35]
Sweater = 400
coats = 100
difference= 300
in an equation it would be
4x-x=300
so
3x=300
x=100
sweaters= 4x= 400
coats= x= 100
5 0
3 years ago
Titus had 1/2 can of paint. He used 2/3 to paint a tabletop. What fraction of a full can of paint did Titus use?
dimaraw [331]
I think its 1 1/6 idk
7 0
3 years ago
URGENT PLEASE HELP!!!
ycow [4]
X
x \frac{1}{6}  + 2x \frac{2}{3}
5 0
3 years ago
Julie printed out a picture of each of the five members of her favorite band to decorate her bedroom door. Each picture measures
Gnoma [55]
The answer is 175 square inches because you have to multiply 5in•7in to get 35inches per picture and since there are five you have to multiply by 35•5=175
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Choose all that correctly describe the transformation of the line f(x) to g(x).
    11·1 answer
  • 4. Solve each equation by inspection. Explain your thinking. a) 3n=33 b) 9+w=10 c) r-15=30 d) 2y+3=11
    8·1 answer
  • Solve for x: 1 over 3 (2x − 8) = 4.
    9·2 answers
  • What is compatible numbers for 762 and 332
    6·1 answer
  • A bag of 7 bouncy balls cost $9.80. What is the unit price?
    12·1 answer
  • The length of a rectangle is 3 m longer than it’s with.if the perimeter of the rectangle is 50 m find the langth and the width
    9·2 answers
  • Find -18 + (-67) Show work.
    7·1 answer
  • A comparison of 2 numbers is a
    11·1 answer
  • Hello, can you please check if this is correct?
    10·2 answers
  • Given the function F(t) = 34000(.98)' describe whether this function is growing or decaying, and by what percent. What is the in
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!