1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeka57 [31]
3 years ago
6

What is the absolute value of -7? How far is it from zero?

Mathematics
2 answers:
Reil [10]3 years ago
8 0
It is 7 away from zero
Pepsi [2]3 years ago
7 0

Answer: The absolute value is -7 and is -7 far away from 0.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
You spend $3.40 for a 20 ounce box of cereal what is the rate per ounce
Nataly [62]
3.4/20 divided by 20/20 =.17 The cost per ounce is 17¢
7 0
3 years ago
53y + 9 + 5i6 + e3 + c8
guapka [62]
Answer :
53y+9+30i+3e+8c
3 0
3 years ago
5. Simplify. 6g + 9 + g-4*
Ivanshal [37]

Answer:

7g+5 I'm pretty sure

Step-by-step explanation:

6g+g=7g 9-4=5

so it's 7g+5 simplified

4 0
3 years ago
PLEASE HELP ASAP!!!!
zmey [24]
208/375 that is the answer
5 0
3 years ago
Which expression is 12 times as large as the expression 7 plus 91?
Over [174]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

here's how I got it A and C are similar but C will have a different answer because you will multiply 12*7 then add 91 that will equal 175 but it wants the answer that is 12 larger than 7 + 91. when it is in parenthesis it goes first so then you do 7+91 first and that is 98. then multiply 12*98=1176 and that is the correct answer because it is 12 times the sum of 7 and 91.

4 0
4 years ago
Other questions:
  • How does the position of a digit in a number relate to its value example with decimals
    10·1 answer
  • If P = 2l + 2w, the formula to find w is .<br> If P is 30 units and l is 10 units, w is units.
    13·1 answer
  • PLEASE HELP
    14·1 answer
  • What is a coefficient
    14·1 answer
  • A package of 5 pairs of insulated gloves costs ?$31.45. What is the unit price of the pairs of gloves??
    8·2 answers
  • Find the measure of 4<br><br> 90°<br> 26°<br> 116°<br> 64°
    14·1 answer
  • The arrow below was painted in a school parking lot.<br> What is the area of the arrow?
    9·2 answers
  • Please please please!!!!! help!!!!
    9·1 answer
  • Help with #1 I can’t get it!!
    11·1 answer
  • Parker bought a shirt that was originally $45.It was discounted 20%.How much did he save(discount)
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!