1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
seropon [69]
3 years ago
12

Y varies directly as x y = 120 when x = 8 find y when x = 14

Mathematics
1 answer:
ANTONII [103]3 years ago
3 0

Answer:

y = 120

Step-by-step explanation:

this is the formula

y = kx

now insert the numbers to find k

120 = k8

120/8

k = 15

now insert 15 into the equation where k was

y = 15 x 14

y = 210

You might be interested in
For which distribution is the median best measure of center?
Nina [5.8K]
Uniform because the peak is mainly in the middle, I hope I helped
5 0
2 years ago
What is the value of y?
vredina [299]
Y = 44

180 - 88 = 92
180 - 92 = 88
88/2 = 44
8 0
2 years ago
1.Describe a qualitative observation<br> 2.Describe a quantitative observation
kipiarov [429]
1) There are 6 dogs total in the picture.

2) Only 3 dogs are tan colored.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Aiden and gia went to a clothing store where all the items had a 7% sales tax added to their cost. before the tax was added aide
pshichka [43]

Answer:

a. $34.24

b. $33

Step-by-step explanation:

Hope this helps

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Evaluate x + sq root(yz) when x = 3, y = 2, and z = –8.
Alex_Xolod [135]
Just remember  \sqrt{-1} = i

Sub in the numbers:
3 + \sqrt{-16} = 3+  \sqrt{16}\sqrt{-1} = 3 + 4i
7 0
3 years ago
Other questions:
  • at 8:03 am there are 188 empty seats on the train. at 8:10 am there are 160 empty seats. the number of seats decreases by the sa
    15·1 answer
  • Is this correct? Yes or nah
    7·1 answer
  • What is the axis of symmetry of the function f(x) =-(x+9)(x-21)
    15·2 answers
  • A bakery can make 230 bagels in 2 hours. How many bagels can they bake in 16 hours ? What’s the rate per hour ?
    12·1 answer
  • Does anyone know how to do this? If so please add steps. Geometry M1 Lesson 8 exit ticket
    9·1 answer
  • The unit rate for peaches is $2.00 per pound. The unit rate for grapes is $2.50 per
    15·2 answers
  • G(m) = m3 - 10m² + 25m + 2 at m = 6.
    5·1 answer
  • 8a – 10 = 6a in words​
    13·1 answer
  • Negative signed solution of (x+9)^2=-9<br> also, what changes because of "negative signed solution"
    15·1 answer
  • Simplify the picture is attach ​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!