1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bonufazy [111]
2 years ago
7

20 plus -14 explain how you know

Mathematics
2 answers:
melamori03 [73]2 years ago
8 0
It’s 6 i do this in class
Karo-lina-s [1.5K]2 years ago
4 0

Answer:

6

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Y=x+ 5 <br>y = 6<br>HELP!!<br>Solve this system of equation algerbraically.​
kati45 [8]

Answer:

x = 1

Step-by-step explanation:

plug y = 6 on to the equation y =x + 5

=> 6 = x +5

=> x = 1

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A box of cereal states that there are 99 calories in a 3/4 cup serving. What is the unit rate for calories per cup? How many cal
Otrada [13]

The unit rate for one serving would be 132 calories, and the total calories in 3 cups would be 396 calories.

Step-by-step explanation:

You solve you the unit rate by multiplying 99 calories by 4 then dividing the amount by 3 and get 132 calories. Finally, you multiple by 3 and get 396 caloriesm

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A baby elephant weighs 200 pounds at birth. Seven years later, the elephant weight is 3,000 pounds. How much weight did the elep
Whitepunk [10]
400 pounds every year 
Hope I helped :3
6 0
3 years ago
What's the answer ? To this problem
Nataliya [291]
The answer is A. You can solve this by plugging the X values from the table into the equation and seeing if you end up with the right Y value.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Convert 0.25 to a fraction in its simplest form​
erik [133]

Answer: 1/4 is the answer

Step-by-step explanation: it is 1/4 because 25/100 = 1/4

may i have brainiest plz i have like 1 or something

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Question 2 of 25
    12·2 answers
  • in fourth grade there their for classes with 25 kids in each class about how many kids has that been in the past 7 years explain
    7·2 answers
  • What percent of $4 equals $1
    13·1 answer
  • In the following figure, JL is tangent to circle o at point K.
    8·1 answer
  • A 10 kilogram object suspended from the end of a vertically hanging spring stretches the spring 9.8 centimeters. At time t
    9·1 answer
  • X^2-18x+209=2x+11 i can't solve it
    10·1 answer
  • A 5-yard roll of brown paper costs $0.55. What is the unit price?
    14·1 answer
  • What fraction is equal to 3?
    8·1 answer
  • Help.tttttttttlloppp<br>​
    9·1 answer
  • Least common multiple of 16 and 28
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!