1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solniwko [45]
3 years ago
6

what side is the adjacent and what side is the opposite?

Mathematics
2 answers:
KonstantinChe [14]3 years ago
8 0
It depends on which letter you are looking at, but in for this triangle the hypotenuse will always be AB. The adjacent side is the one “left” or “right” of the latter you’re looking at, but never the hypotenuse (stays the hypotenuse). So if you’re looking at “B”, the adjacent side is CB or 21, while AC or 20 is the opposite
nika2105 [10]3 years ago
4 0

Answer:

angles A and C

angles C and B

Step-by-step explanation:

please mark this answer as brainliest

You might be interested in
Solve for x <br>please I need the answer the picture shows the question​
ozzi

Answer:

15inch

Step-by-step explanation:

X^2=8^2+7^2

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The quotient of 20 and four, multiplied by 10 as an expression
Genrish500 [490]
(20 / 4 )x 10

5 x 10

50
5 0
3 years ago
70% of kids who visit a doctor have a fever, and 40% of kids who visit a doctor have a sore throat. If the probability that a ki
krek1111 [17]

Answer:

52.5%

Step-by-step explanation:

Let A be kids who have a fever, and B be kids who have a sore throat, so

Based on the given information we have

P(A) = 70%, P(B) = 40%, and P(B|A) = 30%   (B|A is read as "B given A", which means probability of B happening given that A has already happened)

We are asked to find P(A|B), the probability of a kid having a fever given that we already know he has a sore throat.

Step 1:  First find P(A and B), this is the probability of a kid having both a fever and a sore throat.  We use the formula

        P(B|A) = P(A and B)/P(A)    

We have 2 of these values listed above, so we plug them in...

       30% = P(A and B)/70%

 This give us a value for P(A and B) which equals 21%  [multiply both sides by 70% to isolate P(A and B), (30%)(70%) = 21%]

Now we flip the equation to P(A|B), which is

     P(A|B) = P(A and B)/P(B)

We have 2 of the values, so we plug them in...

     P(A|B) =  21%/40%

  This gives us a value of 52.5%   (divide 21% by 40%)  

6 0
3 years ago
X+y=c x/y=p/q please find x and y
Paul [167]

Step-by-step explanation:

x=c-y. / x=py/q

y=c-x. / y=xq/p

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A farmer has chickens and cows. You ask the farmer how many chickens he has, and how many cows he has. The farmer has 28 healthy
crimeas [40]
Set the number of chickens as x and number of cows as <span>y
</span>so the farmer has total 28 animals
so x+y=28 
you know that since the animals are healthy
chickens will have 2 legs    and
cows will have 4 legs
the total number of legs are 64
so 2x+4y=64
since you want to find the number of cows 
so from the first equation <span>x+y=28
</span>we will get another equation <span>x=28-y
</span>then plug into <span>2x+4y=64
2(28-y)+4y=64
56-2y+4y=64
56+2y=64
-56      -56
2y=8
y=4
</span>

3 0
4 years ago
Other questions:
  • Eighteen cement squares cover a patio with an area of 40.5m^2. What is the side length of one of the squares
    11·1 answer
  • What is (2+y)³ written out? 8 + 12y + 6y² + y³ 6 + 8y + 4y² + y³
    10·2 answers
  • At Sara's new job she spent $11.52, $6.48, $5.99, $14.00, and $9.50 on lunch the first week. In the second week, she spent $4 mo
    12·1 answer
  • Round each number to the nearest ten. 283
    13·1 answer
  • On Friday, Andre biked 60 miles in 4 hours at a constant rate. On Saturday, he biked at a rate that was 4 mph slower. What was h
    13·1 answer
  • If a parallelogram has a base of 9 units and a height of 2/3 units what is the area
    6·1 answer
  • A right rectangular prism's edge lengths are 14 inches, 6 inches, and 3 1/3 inches. How many unit cubes with edge lengths of 2/5
    7·1 answer
  • A 5-pound bag of dog food costs $2.10. What is the unit price?<br> per pound<br> Submit
    11·1 answer
  • I need help fast please answer!
    8·1 answer
  • Solve the proportion 2/7= x/28​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!