Answer:
$4.80
Step-by-step explanation:
Make a proportion
$12 for 2.5 pounds, and $x for 1 pound
12/2.5=x/1
x/1 is equivalent to x
12/2.5=x
Divide
x=4.8
So, one pound of peanuts costs $4.80
Answer:
sowwy
Step-by-step explanation:
i can't help WITH MY SMALL BRAIN
Answer:
by factoring the answer is - x=1/2, 5
Step-by-step explanation:
hope it helps:))
Answer:
x = 17.74 cm
Step-by-step explanation:
tan 29 = x/32
0.5543 = x/32
x = 17.74 cm
Answer:
First one:
Both the mean and median are greater for Plot A than for Plot B
Step-by-step explanation:
Set A:
Mean:
[1×10 + 2×7 + 2×6 + 2×5 + 2×4 + 1×3]/10
= 5.7
Median:
Median position: (10+1)/2 = 5.5th value
(5+6)/2
Median = 5.5
Set B:
Mean:
[1×7 + 3×6 + 3×5 + 2×4 + 1×3]/10
= 5.1
Median:
Median position: (10+1)/2 = 5.5th value
(5+5)/2
Median = 5
Mean: A is greater
Median: A is greater