1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anastassius [24]
2 years ago
15

A store manager decides to clear out

Mathematics
1 answer:
azamat2 years ago
7 0

Answer:

it would be A:55%

Step-by-step explanation

For percent, to make it easier try to turn it into a 100.

20x5=100

do the same to the 9.

9x5=45.

Now subtract 45 from 100.

100-45=55.

There was a discount of 55%.

You might be interested in
A tomato is cut into 8 slices. If each slice contains 0.12 grams of fiber, how can rounding be used to estimate the amount of fi
aliya0001 [1]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
The measure of one angle is 80 degrees. What is the measure of its supplement? A 80 degrees B 100 degrees C 10 degrees D I don't
ArbitrLikvidat [17]

Answer:

B. 100 degrees

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Jeremy can row 2/3 of a mile in 1/4 of an hour. What is the unit rate that describes the miles per hour?
svet-max [94.6K]
2.6 repeating miles per hour
4 0
3 years ago
A podcast is 180 minutes long. During the podcast there are more than 48 minutes of commercials.
irina [24]
127-79/4(48)-56a
A=68
3 0
2 years ago
f each bowl of ice cream creates a profit of $0.35, what could be the profit made from the 3/4 of a gallon of ice cream?
WINSTONCH [101]

Answer:

  • $4.2

Step-by-step explanation:

<u>Full question is:</u>

  • <em>At an ice cream social, 3/4 of a gallon of ice cream is split into bowls, each containing 1/16 of a gallon of ice cream. How many bowls of ice cream can be made? </em>
  • <em>If each bowl of ice cream creates a profit of $0.35, what could be the profit made from the 3/4 of a gallon of ice cream?</em>
<h3>Solution</h3>

<u>Number of bowls is:</u>

  • 3/4 ÷ 1/16 = 3/4*16 = 12 bowls

<u>Profit made:</u>

  • 12*$0.35 = $4.2
3 0
2 years ago
Other questions:
  • a group of children share 11 3/7 vegetarian pizzas.each child receives 10/14 of a pizza. how many children are in the group
    14·1 answer
  • Gabe read a total of 21 books with his book club over 7 months. After belonging to the book club for 22 months, how many books w
    14·1 answer
  • Help me on this too, 7 5/10-1 9/10
    5·2 answers
  • If m A.26°<br> B.42°<br> C.112°<br> D.124°
    5·1 answer
  • Name four coplanar points
    5·1 answer
  • Half of a pan of sheet cake is leftover . Helen , Vicky , and Tina are going to equally share it . What fraction of the original
    6·1 answer
  • A 6-pack of felt-tip pens costs $2.16. What is the unit price?<br>​
    13·2 answers
  • 100 freaking points get it right
    6·2 answers
  • Hello can you help me with this problem ?
    10·1 answer
  • Help, I don’t know how to solve this
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!