Answer:
Rs.16
Step-by-step explanation:
Divide the cost of Rs.96 by 12 then multiply by 2
cost of 1 pencil = Rs.96 ÷ 12 = Rs.8
cost of 2 pencils = 2 × Rs.8 = Rs.16
Step-by-step explanation:
answer and explanation is pinned
Bad idea.. because the cloth will get hot and then make your water inside warm
<h3>
Answer: 6</h3>
===========================================================
Explanation:
Rule: If a set has n elements in it, then it will have 2^n subsets.
For example, there are n = 3 elements in the set {a,b,c}. This means there are 2^n = 2^3 = 8 subsets. The eight subsets are listed below.
- {a,b,c} .... any set is a subset of itself
- {a,b}
- {a,c}
- {b,c}
- {a}
- {b}
- {c}
- { } ..... the empty set
Subsets 2 through 4 are subsets with exactly 2 elements. Subsets 5 through 7 are singletons (aka sets with 1 element). The last subset is the empty set which is a subset of any set. You could use the special symbol
to indicate the empty set.
For more information, check out concepts relating to the power set.
-------------------
The problem is asking what value of n will make 2^n = 64 true.
You could guess-and-check your way to see that 2^n = 64 has the solution n = 6.
Another approach is to follow these steps.

Which is fairly trivial.
Or you can use logarithms to solve for the exponent.

Due to rounding error, we don't land exactly on 6 even though we should.
50 m/s is going to be 180 km/h or 3 km/s.
50 / 1000 = 0.05
0.05 x 60 = 3 kilometers a minute.
3 x 60 = 180 kilometers an hour.
50 m/s divided by 1 kilometer = 0.05 kilometers a second. You then multiply it by 60 to get it in minutes, and then 60 again to get it in hours. because their are 3600 seconds in an hour. So you could divide 50 meters per second by 1000 meters or 1 kilometer and then multiply it by 3600 seconds to get 180 kilometers an hour.