1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ira [324]
3 years ago
5

What is the unite rate for ratio 288 points 6games

Mathematics
1 answer:
fgiga [73]3 years ago
4 0

Answer:

c

Step-by-step explanation:

48 points equals one game

You might be interested in
You can buy 6 cans for green beans at the Sendiks for $3.80. You can buy 12 of the same cans of beans at
sasho [114]

Answer:

Sendiks.

Step-by-step explanation:

Sendiks- 6 ÷ 3.80= $1.58 per can

Sam's Club- 12÷6.90= $1.74 per can

4 0
3 years ago
A set of golf clubs that costs $600 are on sell for 40% off the regular price. What is the sale price of the clubs?
Marysya12 [62]
The answer to your question is $360
6 0
4 years ago
PLEASE ANSWER AS SOON AS POSSIBLE!
Tcecarenko [31]
The y- intercept has to be a point in the line where x is 0. Which means that in this case it would be -4.
To find the slope, use the formula: rise over run —> y2 - y1/x2 - x1
Choose any two coordinates and plug them in. Then simplify. Let me know if you have any questions by commenting:)
Hope I helped:)
6 0
3 years ago
4 coffees and 12 lattes. Costs $61
Gala2k [10]

Answer:

Cost of a coffee is <u>$2.5</u> and cost of a latte is <u>$4.25.</u>

Step-by-step explanation:

Let cost of 1 coffee be 'c' and cost of 1 latte be 'l' dollars.

Given:

4 coffees and 12 lattes cost $61.

12 coffees and 7 lattes cost $59.75.

∵ 1 coffee cost = c

∴ 4 coffees cost = 4c and 12 coffee cost = 12c

∵ 1 latte cost = l

∴ 12 lattes cost = 12l and 7 lattes cost = 7l

Now, as per question:

4c+12l=61-----1\\12c+7l=59.75----2

Now, multiplying equation (1) by -3 and adding the result to equation (2). This gives,

-3(4c+12l)=-3(61)\\\\-12c-36l=-183\\12c+7l=59.75\\+\\----------\\0-29l=-123.25\\\\l=\frac{-123.25}{-29}=\$4.25

Now, plug in the value of 'l' in equation 1 to solve for 'c'. This gives,

4c+12(4.25)=61\\\\4c+51=61\\\\4c=61-51\\\\4c=10\\\\c=\frac{10}{4}=\$2.5

Therefore, cost of a coffee is $2.5 and cost of a latte is $4.25.

4 0
3 years ago
What is the answer pls give because I am stuck
Strike441 [17]

Answer:

P = 14 * 22.5/5 = 63

Step-by-step explanation:

Step1. Find perimeter of small triangle

Step2. Find the ratio between 2 triangles

Step3. Multiply

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find x if -12*x=24 pls help me
    13·2 answers
  • **Spam answers will not be tolerated**
    10·1 answer
  • What is the length of a rectangle that area is 1,176 square meters?
    7·1 answer
  • What is the remainder when 4x^3+3x^2-10 is divided by x-1
    8·1 answer
  • The graph shows a proportional relationship between the number of computers produced at a factory per day. In three days, 36 com
    15·1 answer
  • Find the area of the cylinder. 3cm 6cm
    5·1 answer
  • What is the answer??
    12·2 answers
  • Can y’all please help me I wasn’t playing attention sorry
    15·1 answer
  • 0.57,0.66,0.75,0.84 what are the next three numbers
    7·1 answer
  • Consider the expression 8ab+3b+16-4a.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!