Answer:
Sendiks.
Step-by-step explanation:
Sendiks- 6 ÷ 3.80= $1.58 per can
Sam's Club- 12÷6.90= $1.74 per can
The y- intercept has to be a point in the line where x is 0. Which means that in this case it would be -4.
To find the slope, use the formula: rise over run —> y2 - y1/x2 - x1
Choose any two coordinates and plug them in. Then simplify. Let me know if you have any questions by commenting:)
Hope I helped:)
Answer:
Cost of a coffee is <u>$2.5</u> and cost of a latte is <u>$4.25.</u>
Step-by-step explanation:
Let cost of 1 coffee be 'c' and cost of 1 latte be 'l' dollars.
Given:
4 coffees and 12 lattes cost $61.
12 coffees and 7 lattes cost $59.75.
∵ 1 coffee cost = 
∴ 4 coffees cost =
and 12 coffee cost = 
∵ 1 latte cost = 
∴ 12 lattes cost =
and 7 lattes cost = 
Now, as per question:

Now, multiplying equation (1) by -3 and adding the result to equation (2). This gives,

Now, plug in the value of 'l' in equation 1 to solve for 'c'. This gives,

Therefore, cost of a coffee is $2.5 and cost of a latte is $4.25.
Answer:
P = 14 * 22.5/5 = 63
Step-by-step explanation:
Step1. Find perimeter of small triangle
Step2. Find the ratio between 2 triangles
Step3. Multiply