1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
cupoosta [38]
3 years ago
5

Five friends went out to lunch. They each

Mathematics
1 answer:
sergeinik [125]3 years ago
3 0

Answer:

Each friend started with $9

Step-by-step explanation:

45 / 5 = 9

You might be interested in
HELP PLS I WILL MARK BRAINLYIiEST ASAP!!!!
kicyunya [14]

Answer: 50.84%

Step-by-step explanation:

(89-59) /59 = 0.5084/100 = 50.84%

8 0
3 years ago
Chelsea deposits $600.00 into a bank account and is earning 8.5%simple interest. She decides to keep the account for 4 years. a)
snow_lady [41]

Answer:

$204 in interest

Step-by-step explanation:

Plug in each variable into the simple interest formula: I = PRT

P = $600

R = 8.5% (0.085)

T = 4 years

3 0
3 years ago
What’s the answer because I’m confused
Scilla [17]

Answer:

i hate Maths

7 0
3 years ago
3.5 hours:$10 1/2 hour:$1.25. What is the unit rate in dollars per hour for each company?
Rasek [7]

One company wants $10 per 3.5 hours, so they want 10 / 3.5 ≈ 2,86 dollars per hour (after rounding to the closest hundreths).

Second company wants $1.25 per half an hour, so they want 2 * 1,25 = 2,50 dollars per hour.

The unit rate is 2,86:2,50

7 0
3 years ago
Two equations are given below:
brilliants [131]
A − 3b = 16
a = b − 2

b - 2 - 3b = 16
2b = - 18
b = - 9

a = - 9 - 2
a = - 11

(-11,-9)
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Five grams of sugar are added to a 40-gram serving of a breakfast cereal that is 10% sugar. What is the percent concentration of
    9·1 answer
  • Correct Answers only please!
    7·1 answer
  • What is the value of x?<br> Enter your answer in the box
    9·1 answer
  • There are 36 carpenters in a crew.
    5·2 answers
  • Factor the trinomial <br> X^2 +2x - 3
    9·1 answer
  • Find the value of x. The angles are in the picture! Please quick I will give Brainliest!
    13·1 answer
  • Type "me"if you're religion is Christian.​
    5·2 answers
  • A box of cereal costs $3.69. The box has 13.7 ounces of cereal. About how much does each ounce cost?
    15·2 answers
  • BRAINIEST TO WHOEVER RIGHT
    8·1 answer
  • Find the rate of change for the situation. You run 14 miles in two hours and 28 miles in four hours.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!