1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VashaNatasha [74]
2 years ago
14

N the right triangle below, solve for x.Round your answer to the nearest tenth.

Mathematics
1 answer:
Alisiya [41]2 years ago
7 0

Answer:39.8

Step-by-step explanation:

Tan0 = O/A

Tan0= 15/18

0= tan-1(15/18)

0= 39.8

You might be interested in
Talya so go to swim 30 miles over the summer she plans to swim 3/ 4 miles per detail she reaches her goal how many days will it
natka813 [3]

The answer would be 40 days

We achieve this answer by dividing the distance of the trip, 30 miles, by the distance traveled per day, 3/4 miles.

6 0
3 years ago
The data set shows the numbers of hours students study the week before a test. Find and interpret the mean absolute deviation of
patriot [66]

Step-by-step explanation:

3 + 4 + 5 + 6 + 6 + 7 + 8 + 8 + 9 + 9 / total of numbers or 10 = 65 ÷ 10 = 6.5 This is the mean.

3 - 6.5 = 3.5

4 - 6.5 = 2.5

5 - 6.5 = 1.5

6 - 6.5 = 0.5

6 - 6.5 = 0.5

7 - 6.5 = 0.5

8 - 0.5 = 7.5

8 - 0.5 = 7.5

9 - 0.5 = 8.5

9 - 0.5 = 8.5

MAD = 1.7

4 0
3 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
While sailing toward a​ statue, a sailor in a boat observed that at a certain​ point, the angle of elevation of the tip of the t
sveta [45]

Answer:

The answer is on this link:

https://www.slader.com/discussion/question/while-sailing-toward-the-statue-of-liberty-a-sailor-in-a-boat-observed-that-at-a-certain-point-the-a/

7 0
3 years ago
Graph a line with a slope of 3/4<br> that contains the point (2, -3)
natita [175]

Step-by-step explanation:

\frac{y}{x} =\frac{rise}{run} \\\frac{-3}{2} + \frac{3}{4} =\frac{0}{6} =(6,0)=(2,-3)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A right triangle has a hypotenuse of 70 feet and a leg of 35 feet. What is the length of the other leg? Select one:
    10·1 answer
  • A dvd case is 9/16 thick. how many of these cases will fit on a shelf that is 1 1/2 ft wide.
    7·1 answer
  • The currency in a certain country is called the sirktian. In this country's tax​ system, a person pays 0 sirktians on the first
    13·1 answer
  • 63.09 ÷ .00008<br><br>No rush on this, but if you know please respond, it will be appreciated.​
    12·1 answer
  • The US Census lists the population of the United States as 249 million in 1990, 281 million in 2000, and 309 million in 2010. Fi
    14·1 answer
  • In the space at the right, draw a triangle. Use an algebraic expression to label the length of each side. Write an expression fo
    12·2 answers
  • Elena and Jorge have similar problems and find the same answer. Each determines that the solution to e problem is 24.
    9·1 answer
  • the students hold a carwash. They charge $5 per car. if they wash 23 card and use the funds to repay the school what remains of
    10·1 answer
  • Ik I said one more buh I assure u this is the last :p
    8·1 answer
  • 4.
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!