1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Annette [7]
4 years ago
9

Omar has a new credit card. He earns 300 reward points for every 100 dollars he spends. If Omar earned 1800 reward points, how m

uch money did he spend?
Mathematics
2 answers:
vazorg [7]4 years ago
6 0

Answer:

He earned 1800 reward points for 600 dollars

Step-by-step explanation:

Given the statement: Omar has a new credit card. He earns 300 reward points for every 100 dollars he spends. If Omar earned 1800 reward points.

Unit rate are expressed as a quantity of 1, such as 3 feet per second or 4 miles per hour, they are called unit rates.

Earn  300 reward point for every 100 dollars.

⇒ unit rate per reward = \frac{100}{300} dollars

we have to find how many dollars he earned for 1800 points.

Number of dollars = unit rate \times 1800

                                 = \frac{100}{300} \times 1800 = 600

Therefore, he earned 1800 reward points for 600 dollars

Cerrena [4.2K]4 years ago
5 0

Answer:

$600 money Omar spends .

Step-by-step explanation:

As given

Omar has a new credit card.

He earns 300 reward points for every 100 dollars he spends.

i.e

300 reward points for every 100 dollars .

Let  us assume that the Omar earned 1800 reward points when he spends x money.

Than the equation becomes

x = \frac{1800\times 100}{300}

x = \frac{1800}{3}

x = $600

Therefore $600 money Omar spends .



   



You might be interested in
8x=-4(x+3)<br> I would really appreciate some help
olganol [36]

Answer:

x = -1

Step-by-step explanation:

8x = - 4(x + 3)

8x = -4x - 12

+4x  +4x

<u>12x = -12</u>

12       12

x = -1

  • Remember, a negative times a positive equals a negative
  • Remember, a negative divided by a positive equals a negative

Hope this helps you!!! :)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you guys can show me how the question -2x-6&lt;-2 equals 8, I'll give you 30 points. Show work please
sweet [91]
Can I still post my answer here? 

8 0
3 years ago
On a map Highmount is 5 inches from pine hill. If the map scale is 1inch=3miles. what is the actual distance between the towns?
jeka94

Answer:15 miles


Step-by-step explanation: 5 times 3



6 0
3 years ago
Create an array that models 5×2​
Alexxx [7]

Answer:its easy

Step-by-step just do 2 rows of 5

                       

3 0
3 years ago
Twelve cookies cost $1.20. what is the cost per cookie?
Ksivusya [100]
$1.20÷12=$0.1
per cookie costs $0.1
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following expression is equivalent to the expression below?
    15·1 answer
  • Which graph is generated by this table of values? x –4 0 3 y 1 2 3
    5·1 answer
  • Which inequality models this problem? Josephine started a business selling cosmetics. She spent $4500 to obtain her merchandise,
    9·2 answers
  • Find the value of the expression<br><br> 9 − j − k<br><br><br> for j = 8 and k = 1.
    13·2 answers
  • Vertical Compression of 1/3, right 2!!!
    7·1 answer
  • A clock chimes once at 1, twice at 2
    14·1 answer
  • Helpppppppppp hellppp???
    14·2 answers
  • Solve u<br>Thanks<br>I don't know it​
    12·1 answer
  • simplify the expression. write the answer using scientific notation. (9x10^7)(7x10^9) 1.6x10^17 1.6x10^64 6.3x10^64 6.3x10^17
    12·2 answers
  • Angelica was selling her blankets for $85 each. She wanted to make more money so she raised her price by 20%. Her
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!