1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
melisa1 [442]
3 years ago
8

The tax rate is 3.9% What is the tax on 42$? Round to the nearest hundredth

Mathematics
1 answer:
mafiozo [28]3 years ago
7 0
To find the total price, we use this equation:
42 + 0.039(42)
We can make it simpler:
1.039(42)
Multiply:
43.638
Because we're rounding
The total price is $43.64

You might be interested in
Please answer correctly !!!!!!!!!!!! Will make Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
den301095 [7]

Answer:

The line that splits the x is parallel to the other two horizontal lines. On account of this, you can get that that the topmost part of it's angle is 30° because it is the congruent alternate interior angle to the topmost 30°. The same applies with the bottomost part of the x's angle and the 40° on the bottomost line. Then you get that part of x is 30° and the other part is 40°, so x as a whole is 70°, I think.

4 0
2 years ago
Candace invests $636 in an investment that pays 7% interest compounded quarterly. What is her annual effective yield? Input answ
Damm [24]

Answer:

7.19%

Step-by-step explanation:

let i be the effective rate

(1+\frac{.07}{4})^4=(1+i)\\.071859031

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Express in scientific notation.<br><br> 0.041
lubasha [3.4K]

Answer:

4.1 x 10^-2

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
suppose line a is parallel to line b and line b is perpendicular to line c. what relationship between line a and line c
kykrilka [37]

Answer:

a and c would also be perpendicular

Step-by-step explanation:

because a║b and b⊥c you would use the transitive property of equality.

6 0
3 years ago
Mr. franklin paid $33.20 for 8 gallons of gas. What is the price of 1 gallon ?
evablogger [386]
The price of 1 gallon is $4.15. You figure this out by dividing 33.20 by 8.
33.20/8 = 4.15
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • THIS IS EXTREMELY URGENT PLEASE ANSWER
    6·1 answer
  • Please please help me
    8·2 answers
  • John rides his bike to work each day. The distance between his house and his work is approximately 6.5 miles, and it takes him o
    7·1 answer
  • Juan has forty dollars in his jacket. Every day he spends half of the money that is in the
    14·1 answer
  • Is 3x + 2= 5x? Explain why.
    9·1 answer
  • How to solve this equation
    5·2 answers
  • What is the sign of p<br> a<br> when p &gt; 0 and a<br> р<br> 0?<br> .
    5·1 answer
  • I go to the store and buy instant noodles for 7.75 pesos, can of sardines for 16.00 pesos and 2 sachets of coffee for 12.25 peso
    7·1 answer
  • Find the GCF of the two numbers, and rewrite the sum of the two numbers using the distributive property.
    9·1 answer
  • Multiply (2-5i)(2+5i)
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!