1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Crank
3 years ago
5

12. What is the solution of the system of equations?

Mathematics
2 answers:
Nina [5.8K]3 years ago
6 0

Answer:

no solution

Step-by-step explanation:

Hi there!

We are given this system of equations:

y=-2x+5

y=-2x+20

and we want to find the solution (the point in which the lines intersect)

There are 3 ways to solve a system, but let's use substitution in this case

Both equations are set to y, so they should be equal to each other via a property known as transitivity (if a=b and b=c, then a=c)

-2x+5=-2x+20 (the same as y=y)

Now let's solve for x

add 2x to both sides

5=20

In this case, we got an untrue statement. If this happens, then the lines won't intersect.

If they won't intersect, there's <u>no solution </u>

Hope this helps!

max2010maxim [7]3 years ago
6 0

Answer:

no solutions

Step-by-step explanation:

y = - 2x + 5

y = -2x + 20

Set the two equations equal

- 2x + 5  = -2x + 20

Add 2x to each side

- 2x+2x + 5  = -2x+2x + 20

5 = 20

This is never true so there are no solutions

You might be interested in
Find a formula for the nth term in this
vodomira [7]

Answer:

nth term: n+6

Step-by-step explanation:

a1 gives -7 and a2 gives -1. Let's compare these two numbers. From -7 to -1, we need a +6. Since -7 + 6 = -1.

a2 to a3, -1 + 6 = 5

a3 to a4, -5 + 6 = 11

5 0
3 years ago
some 8,000 crocus flowers required ro make 2 oumces of saffron. how many flowers are needed to make 16 ounces of saffron
Elena L [17]
8000/ 2 = x/16
cross multiply
2x = 8000 * 16
2x = 128000
x = 128000/2
x = 64000 crocus flowers
6 0
3 years ago
Which is the better buy, $8.47 for 7 pounds of apples or $11.07 for 9 pounds? Explain
kogti [31]
8.47/7=1.21 per lb. 11.07/9=1.23 so $8.47 for 7lbs. is cheaper than 11.07 for 9lbs.
8 0
4 years ago
The measure of an angle is 93.6°. What is the measure of a supplementary angle?
laila [671]

Answer:

86.4

Step-by-step explanation:

that sort of angle is the other part of 180° which means that you do 180-93.6 to get 86.4

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can you simply these fractions?
statuscvo [17]

4/20 = 1/5

9/24 = 3/8

18/30 = 3/5

9/12 = 3/4

9/21 = 3/7

5/45 = 1/9

20/25 = 4/5

10/12 = 5/6

6/9 = 2/3

4/40 = 1/10

Explanation:

Find the greatest common factor then divide the numerator and denominator by the greatest common factor

Hope This Helps :)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Caren is making rice and beans. She can spend no more than $10 on the ingredients. Which situation is represented by the inequal
    11·1 answer
  • 3. Simplify log3 20 - log3 5
    14·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=5%20%7Bx%7D%5E3%20-%2020%20%7Bx%7D%5E%7B2%7D%20%3D%200" id="TexFormula1" title="5 {x}^3 - 20 {
    13·1 answer
  • Pls help me on this​
    15·1 answer
  • Please help! This is due soon!!!
    10·1 answer
  • Those anyone know the answer to this ?
    12·1 answer
  • Help Please! I will mark you as brainlyest!!!
    5·1 answer
  • PLEASE HELP!! Will mark Brainliest!
    12·1 answer
  • Sheri is making 4 pounds of mixed nuts. She will use One-third the amount of macadamia nuts as she does almonds. A graph titled
    12·2 answers
  • The diagram shows a regular octagon ABCDEFGH. Each side of the octagon has length 10cm. Find the area of the shaded region ACDEH
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!