1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natta225 [31]
2 years ago
10

A 9-pack of plastic cups costs $7.83. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
Illusion [34]2 years ago
6 0

Answer:

0.87$ per unit ........

You might be interested in
Suppose that you can save $50 by buying your car in a different city. if the trip requires only $10 in gasoline, is the trip wor
netineya [11]
Yes the trip is worthwhile. If you save $50, but it takes you $10 in gas o get theready & $10 in gas to get back you still have $30 saved.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ashley has already walked 0.5 miles this week, plus she plans to walk 1.5 miles during each trip to school. If she plans to take
alisha [4.7K]

Answer:

Step-by-step explanation:

The slope is  1.5 miles / day

7 0
3 years ago
Which number is closest to the square root of 71 ?
eduard

Answer:8.4 or 8 depends on the rounding

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
WHAT is 31 minus -1 I need it quick please!
solong [7]

Answer:

32

Step-by-step explanation:

31 - -1 the two negatives make a positive, making it 31 + 1

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the best definition for marginal cost?
Crazy boy [7]

Answer:

Marginal cost refers to the increase or decrease in the cost of producing one more unit or serving one more customer.

Step-by-step explanation:

Definition: Marginal cost is the additional cost incurred for the production of an additional unit of output. The formula is calculated by :

Marginal Cost = (Change in the total cost)/(Change in the product output)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • During a race, Bernie ran 9 meters every 4 seconds, while Wendel ran 2 meters every second and got a 9-meter head start. If the
    10·1 answer
  • 2x − 1/4 (12x + 4) = 3
    10·2 answers
  • Please help!! I'll give 30 points and brainliest.
    5·1 answer
  • Malachi bought a new fishing rod. The regular price of the fishing rod was $125.99. He bought it on sale with a 15% discount. A
    8·1 answer
  • Is 4,8,10 pithogoreon triplet​
    15·1 answer
  • If you could help I would really appreciate it, but if not that’s fine. Thank you.
    6·1 answer
  • A vase in Sharon's kitchen cabinet is in the shape of a cylinder. The base of the vase has a radius of 6 inches.What is the circ
    12·1 answer
  • Find the sum of QR<br> 4x+33
    15·1 answer
  • Write the equation of the line in slope-intercept form using y=mx+b​
    13·2 answers
  • What is the solution to the pair of equations? <br> y = 7x − 9<br> y = 3x − 1
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!