Answer:
It costs Rod $5.37 per day to smoke.
Step-by-step explanation:
If a carton costs 35.80 and there are 10 packs per carton
$35.80 /10 = 3.58 per pack
Rod smokes 1.5 packs per day
1.5 * 3.58 = $5.37
It costs Rod $5.37 per day to smoke.
Answer:
y=x+3
Step-by-step explanation:
Answer:
Formula
1° × π/180 = 0.01745rad
Step-by-step explanation:
The correct should be X=10
Substitute
4x+2=x-4
Then solve
3x=-6
x=-2
Substitute answer into an equation to find y
y=-2-4
y=-6
So you solution is:
(-2,-6)