1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksju [112]
2 years ago
13

Jeremy is randomly selecting an outfit to celebrate Probability Day at his school. He can choose from a green (G) or purple (P)

shirt, denim (D) or khaki (K) pants, argyle (A) or crew (C) socks, and boots (B), sneakers (S). What is the probability that Jeremy will select an outfit that includes flip-flops (F) and argyle (A) socks?​
Mathematics
1 answer:
asambeis [7]2 years ago
6 0
C socks, and boots.
Because it could be cold outside?
You might be interested in
Abigail is driving on a long road trip. She currently has 13 gallons of gas in her car. Each hour that she drives, her car uses
denpristay [2]

Answer:

11

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
The Radius of the inner circle is 2 cm and the radius of the outer circle is 6 cm
NeX [460]

Answer:

31pi

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
There are 24 skittles in a bowl and 75% of them are red. How many skittles are red?
sleet_krkn [62]
75%=3/4
Divide the number given by the denominator
24/4=6
Multiply the number you get by the numerator
6 x 3=18
Answer=18 red skittles
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Horatio sold 58 of a carton of bottled water. A carton contains 32 bottles of water. How many bottles did Horatio sell?
Sergeeva-Olga [200]

Answer:

1856

Step-by-step explanation:

Each carton contains 32bottles

58 cartons were sold

Meaning 58 cartons contains;

58x32=1856 bottles

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 32 foot ladder is placed on the ground 10 ft from the base of a house. How far up the house will the ladder reach?
umka2103 [35]

Answer:

22 feet

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Randell's favorite brand of cookies is on sale at a price of $1.79 for a 12 ounces package. what is the cost per ounce (unit rat
    14·1 answer
  • Which set is closed under subtraction?
    6·2 answers
  • Which of the following is NOT a principle of making inferences from dependent​ samples? Choose the correct answer below. A. The
    15·1 answer
  • Name the pair of complementary angles and pair of supplementary angles​
    5·1 answer
  • 1.25 times what =12?
    9·2 answers
  • Melissa and Emily are playing at the pool.They have three different measuring jars for; liters, cups, and pints. They find that
    13·1 answer
  • 5. What is the length of side a? Please help
    10·1 answer
  • Rewrite in Standard Form.<br> 1. y = (x - 3)(x+10)
    7·2 answers
  • A company orders 30 boxed lunches from a deli for $300. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each
    15·2 answers
  • A point on the ground is 5m away from the foot of the vertical wall 7m high, calculate correct to the nearest degree angle of de
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!