1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
boyakko [2]
3 years ago
9

Order the measurements from largest to smallest. 4.9L , 4090ml , 1.4km , 4901m

Mathematics
1 answer:
Burka [1]3 years ago
6 0

Answer:

4090 ml - 4.9L

1.4km - 4901m

Step-by-step explanation:

A liter is made up of 1000 ml so 4.9 l is equvilant to 4,900 ml.

A kilometre same as litre is made up of a 1000 m. So 1.4 km is 1400m

However, ml and l is a measurement of volume while m and km is a measurement of distance.

You might be interested in
I need help on this asapppp
Julli [10]

Answer:

hi

Step-by-step explanation:

hi

8 0
3 years ago
The ordered pair (a, b) gives the location of point P on the coordinate plane. The value of b is negative. The value of a is not
sergejj [24]

Answer:

Quadrant III ( C )

Quadrant IV ( D )

Step-by-step explanation:

Ordered pair ( a, b )

gives a point P on the coordinate plane

( a, b ) = ( x, y )

given : b = negative ( y-axis )

           a ≠ 0 ( i.e. a = negative or positive ) ( x -axis )

Therefore point P is located in the : Third and fourth quadrants

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write an equation parallel to y=3x−1 y=3x−1 and goes through the point (-2, -13)
Lena [83]

Answer:

y=3x-(-2,-13)

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Given the number, two-fifths, generate its equivalent forms as a fraction, a decimal, and a percent. In addition, give a real wo
vichka [17]
The number in the three different forms is as follows.

2/5 (fraction), 0.2 (decimal), and 20% (percent).

You could use percentages for the results of a poll. For example, if you held a poll for which flavour of ice cream is your favorite. Let's say you surveyed 100 kids and 50 kids voted chocolate, 30 vanilla, and 20 strawberry. Then you could say 20% voted for strawberry. 

You could use the decimal form for money. For example, let's say you want to buy something that costs $10.20 and you only have 10 dollars. You could say that you would need 20 more cents, or $0.20.

As for the fraction, you could use this for measurements. For example, let's say you have a piece of fabric. You want to cut it up into 5 equal pieces, but only use two of those pieces. You could say that you would only use 2/5 of the fabric.

I hope I helped you out! If anything is wrong, please let me know about it! :)
6 0
3 years ago
Janice lives in Tennessee and pays a total of 7%
Sladkaya [172]

Answer:

$48.15 APEX

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The product of a number w and 73
    6·1 answer
  • A marketing researcher is testing out new names for a hair product. She asks 40 women to pick the name of the product that they
    15·1 answer
  • Find NQ if NP = 13 cm and line l is a segment bisector.
    7·1 answer
  • Ali is riding his bicycle. He rides at a Speed of 12.8 kilometers per hour for 2 hours how many kilometers did he ride
    6·1 answer
  • 3^x = 27^a+b and a^2-b^2/(a-b)=5 What is x?
    11·1 answer
  • Mark can buy 15 tea bags for $3. What is the unit rate of price per bag? At that rate, how many tea
    9·2 answers
  • The point g (2,2) is translated 3units to the right and 4units up what are the coordinates of this resulting point, g?
    15·1 answer
  • Help it’s for my final most of my grade
    14·1 answer
  • A worm takes 19 seconds to travel 25 cm , How many groups of 25 cm are in 1 meter ? u guys don't need to help me but if u would
    15·1 answer
  • Elizabeth continued to save for her car down payment.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!