1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
deff fn [24]
3 years ago
7

Last week Alice spent $18.25 to bowl 5 games. This week she spent $21.90 to bowl 6 games. Alice owns her bowling balls and shoes

, so she only has to pay for
each game that she bowls. If each of these bowling games costs the same amount of money, what is the constant of proportionality (unit rate) to bowl one game?
Mathematics
1 answer:
kykrilka [37]3 years ago
4 0

Answer:

Answer

5.0/5

23

Let's find the unit rate stemming from $18 for 4 games:

$18

-------------  =  $4.50/game

4 games

Let's do the same for $27 for 6 games:

$27

------- = $4.50/game (same as before)

 6 g

Thus, the const. of prop. is $4.50/game, and the cost function is

C(x) = ($4.50/game)x, where x is the # of games played.

You might be interested in
I don’t understand what the answer is
lina2011 [118]

Answer:

3.14

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the difference between a ray and line segment line segment is a part of a line bound by multiple points along the line;
koban [17]

A line segment is a part of a line bound by two points; a ray is a line with one endpoint that extends to infinity in one direction. is the difference between a ray and line segment.

Option: C.

<u>Step-by-step explanation:</u>

A line is a set of multiple points that extends from one point to its opposite direction without any end. Ray and Line segments are the two parts that can occur in a line.

A ray is a line with an endpoint in which the line can be extended from that point to infinity in a direction. A line segment also another part line and it consists of two points. Moreover, The line is bounded between those points.

8 0
3 years ago
A jet is flying 7 miles above the ground. The pilot spots an airport as shown below. What is the distance from the plane to the
Fynjy0 [20]
It's hard to help if you can't provide everything with the question
8 0
3 years ago
Jose earns extra money, m, working two weekends with his dad. He is saving to buy a new pair of skis that cost $147. Fantasia sa
Olegator [25]

Answer:

where is her work?

Step-by-step explanation:

maybe you forgot to put the pic

6 0
2 years ago
What is the y intercept of y= -3x
tatuchka [14]

Answer:

(0,0)

Step-by-step explanation:

y= -3x

The y intercept is the y value when x =0

Let x =0

y = -3(0)

y = 0

(0,0)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • when carbon dioxide is frozen it is called dry ice in order to keep it frozen the tempter has to be -109.3 fahrenheit or lower f
    15·1 answer
  • How do I convert 7y+5x=(-15) into slope intercept form?
    12·1 answer
  • The ratio of green M&amp;Ms to
    9·1 answer
  • What is 48 divided by 7/8
    12·2 answers
  • The sum of number y and sixty-one
    10·2 answers
  • Kylie and her children went into a bakery and she bought $10 worth of donuts and brownies. Each donut costs $1.25 and each brown
    9·2 answers
  • PLEASE HELP THIS IS DUE TODAY!!
    15·1 answer
  • The difference of twenty-one and eight times a number n is thiry-five
    5·1 answer
  • Here is a balanced Hanger. Each triangle weighs 2.5 pounds, each circle weighs 3 pounds, and x represents the weight of each squ
    5·1 answer
  • Determining end behavior and intercepts to graph a polynomial function.Also for part (a) it asks it it falls to the left rises r
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!