1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
laila [671]
3 years ago
7

Yo can I have help????

Mathematics
1 answer:
lawyer [7]3 years ago
3 0

(-7, 0)

i promise its right

You might be interested in
Dvds are for $24 each,felipe write the expression 4 times 24 to find the costin dollars of buying 4 dvds, how can i rewrite feli
Karo-lina-s [1.5K]
The distributive property states that:

a(b+c)=ab+bc.

or more generally: a(b+c+d)=ab+av+ad.



This is a very useful tool to perform multiplication.

For example, if we want to multiply 7 by 234, we can proceed as follows:

7*234=7(200+30+4)=7*200+7*30+7*4=1400+210+28=1610+28=1638


back to our problem,

4 * 24 = 4(20+4)=4*20+4*4=80+16=96  ($)

So, instead of multiplying 4 by 24, we multiplied 4 by 20 and 4, which is easier, and then added these together.


Answer:  

4 * 24 = 4(20+4)        [=4*20+4*4=80+16=96 ($)]

5 0
3 years ago
Let f(x) = 3x+5 and g(x) = x^2. Find g(x)/f(x) and state its domain
lianna [129]

Answer:

1/x-2; domain is the set of all real numbers except 2

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the total surface area.
Ede4ka [16]

Hey love! <3

Answer:

The right answer is A = 49.6 π ft^2

Step-by-step explanation:

<em><u>(Let pi = 3.1415926535898)</u></em>

<em>The formula for calculating the surface area of a cylinder is A=2πrh+2πr^2</em>

<em>So if r = 4 ft</em>

<em>and h = 2.2 ft</em>

<em>A= 2π(4)(2.2)+2π(4)^2</em>

<em>Once we've plugged in our formulas our final surface area is A =</em><em> 49.6 π ft2</em>

<em />

<em>Hope this helped you calculate the surface area! ◃┆◉◡◉┆▷ Sincerely, Kelsey from Brainly.</em>

<em />

<em>~ #LearnWithBrainly ~</em>

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A company sold 123 mobile phones for ₹ 8000 each. With the same money, 48 music systems were bought. Find the cost of one music
vova2212 [387]

Answer:

Step-by-step explanation:

123 X 8000 = 984000

984000/48 = 20500(PUT EURO SIGN)

6 0
3 years ago
Can anyone answer this? I'll give brianliest I just really really need this
avanturin [10]

Answer:

yes 2=138 degrees

Step-by-step explanation:

Not hundo perecent sure, sorry if it's wrong, if you want me to show my work then please ask

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve for x.<br><br> 82x · 8x = 64<br> A) x = 0 <br> B) x = 1 <br> C) x = 5/9<br><br> D) x = 2/3
    12·1 answer
  • ali obtained a 36 month loan of 4,350 for a used car. the interest rate is 8%. his monthly payment is 124.62. what is the paymen
    13·1 answer
  • The aspect ratio is used when calculating the aerodynamic efficiency of the wing of a plane. For a standard wing area, the
    13·2 answers
  • A sample of final exam scores is normally distributed with a mean equal to 23 and a variance equal to 16. Part (a) What percenta
    14·1 answer
  • Dylan buys 3.2 pounds of grapes for $2.56. What is the price per pound of the grape.
    5·1 answer
  • Which expressions are equivalent to 10 + 4I<br>​
    9·1 answer
  • In the figure shown below, point D is the midpoint​
    5·1 answer
  • 11(n-3)=-4<br><br> this is also for my friend
    10·2 answers
  • Find the area of the blue triangle <br><br><br> Omg pls help muehhh
    12·2 answers
  • Integral pls i couldnt​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!