1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Solnce55 [7]
3 years ago
11

A multiple-choice test consists of a series of questions, each with four possible answers.

Mathematics
1 answer:
Ilya [14]3 years ago
8 0

Answer:

0.00001 ; 92

Step-by-step explanation:

Given that:

Number of possible answers / options per question = 4 ; correct answers per question = 1

P(choosing the correct answer) ; p = 1/4 = 0.25

Probability of getting atleast 30 questions right :

Mean, m = np = 60 * 0.25 = 15

Standard deviation, s = sqrt(np(1-p)) = sqrt(60 * 0.25 * 0.75) = 3.354

Using binomial approximation :

P(x ≥ 29.5) = (29.5 - 15) / 3.354 = 4.32

P(Z ≥ 4.32) = 0.00001 (Z probability calculator)

To get no more than 35%

P(x ≤ 0.35) ; normal approximation P(x ≤ 0.35n + 0.5)

m= n * 1/4 = n/4

Variance = np(1-p) = n * 1/4 * 3/4 = 3n/16

X ~(n/4, 3n/16)

P(x ≤ 0.35) = [(0.35n + 0.5 - 0.25n) / sqrt(0.1875n)] = Zcritical 99%

Zcritical at 99% = 2.326

0.1n + 0.5 / sqrt(0.1875n) = 2.326

0.1n + 0.5 = 2.326 * sqrt(0.1875n)

Square both sides :

(0.1n + 0.5)² = (2.326*sqrt0.1875n)²

Quadratic relation obtained :

0.01n² - 0.914427 + 0.25n = 0

Solving using the quadratic. Formula :

-b ± [sqrt(b² - 4ac) / 2a]

a = 0.01 ; b = - 0.914427 ; c = 0.25

Output = 91.17 or 0.27

Hence, n = 92

You might be interested in
35
Serhud [2]

Answer: c

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Help please with this math question
Svetllana [295]
If the new technology innovation improves the production by 10%, they are increasing the amount of cars made by 10%.

Originally, 120 cars were made per day.

10% of 120 is 12.

Since the amount of cars made per day was increased by 12, we can add 12 to 120 to get 132 cars made per day (as the new unit rate).

The question asks how many cars can be produced in 5 days (after the car production increase). We can get the answer by multiplying our new daily amount of cars by 5: 132 times 5.

132 times 5 = 660

So, 660 cars can be produced in the factory in 5 days.
5 0
1 year ago
How can you tell if a function is linear by looking at the graph or the equation​
MrMuchimi
Every linear graph is just a straight line, so if there are any curves or unnatural shapes, than you know it is not linear. As for equations, if it can be shaped into y=mx+b where m and b are numbers, then it will be a linear equation.
7 0
3 years ago
Can anyone help me I don’t understand plz
Citrus2011 [14]

There we have an information of two functions g(t)\,  and \, h(t)

Using this two functions g(t)\,  and \, h(t), we need to find the composition of functions (h\circ g)(t).

The composition of two functions h and g is the new function , by performing g first and then performing h.

(h\circ g)(t)=h(g(t))

g(t)=3(t+1)

h(t)=2t

Composition of h and g (t) = (h\circ g)(t)

=h(g(t))

First plugin the value of g(t)=3(t+1)

h(g(t))=h(3(t+1))

=h(3t+3)

We know that h(t)=2t, we need to find h(3t+3),

That is, to replace t by 3t+3,

=2(3t+3)

Now distribute 2 into 3t+3,

=6t+6

Now plug in t=-6,

h(g(-6))=6(-6)+6

=-36+6 \\ =-30

Thus the solution is (D). h(g(-6))=-30.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
2&gt;5+p<br> line under &gt;<br><br> ....
Trava [24]
Subtract 5 from both sides.
p < -3
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help!! Someone said it was d.... and I think it’s either b or c..... now I am very confused :( giving 12-15 points!!
    9·1 answer
  • Maddy and her cousin work during the summer for a landscaping company. Maddy's cousin has been working for the company longer, s
    8·1 answer
  • A student is raising money for a local food pantry. A local business agrees to donate an additional 20% of what the student rais
    10·2 answers
  • I'm not good at math I how wild I work it out
    15·1 answer
  • What is the slope of the line? A. -1 <br> B. 0<br> C. 1 <br> D. 20
    5·2 answers
  • How to simplify -12 divided by 3•(-8+(-4) to the seccond power-6)+2
    7·1 answer
  • Work out the surface area of the solid cuboid<br> H=2cm<br> W=4cm<br> L=5cm
    8·1 answer
  • Learning Task No. 1
    12·1 answer
  • A 9-pound bag of cement costs $4.95. What is the unit price?
    5·2 answers
  • Make -7-15 into a equivalent addition problem
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!