1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Amanda [17]
3 years ago
7

Hello people, I was wandering if I could get some people to complete this questionnaire for my business course. It would be very

much appreciated!
https://www.surveymonkey.co.uk/r/59XDXGB
Business
1 answer:
8_murik_8 [283]3 years ago
4 0

Answer:

I did it thank you for points too

You might be interested in
The projections for a new project show sales of 8,500 units, give or take 5 percent. The expected variable cost per unit is $28.
vitfil [10]

Answer:

$56,950

Explanation:

We will calculate the operating cash flow as follow;

OCF = {[($55 - $28.62) 8,500 ] - $170,000} × (1 - 0.35) + ($62,000 × 0.35)

= {[$224,230] - $170,000} × 0.65 + ($21,700)

= $35,249.5 + $21,700

= $56,950

Therefore, the operating cash flow is $56,950

8 0
3 years ago
Tinker's cost of goods sold in the year of sale (2019) was $790,000 and 2018 cost of goods sold was $810,000. The inventory at t
gladu [14]

Answer:

91 days

Explanation:

Here, we are to calculate the average number of days it will take to sell its inventory in 2019.

We proceed mathematically as follows;

Inventory turnover=COGS/Average inventory

Average inventory=(192,000 + 202,000)/2=$197,000

hence inventory turnover=(790,000/197,000)= 4.01

hence average days to sell=365/4.01 =91 days (approx)

6 0
3 years ago
COMMON MEASURE OF WHAT SOMETHING IS WORTH OR WHAT SOMETHING COSTS
Anton [14]

Answer:

price. is the answere I am almost certain

8 0
2 years ago
The Lead City factory makes car batteries. The factory opened in 2014, and by the end of the year, they had made 30,000 batterie
dmitriy555 [2]

Answer:

2017:

Total variable cost= $600,000

Total fixed cost=  $1,900,000

2018:

Total variable cost= $800,000

Total fixed cost= $1,900,000

Explanation:

Giving the following information:

The factory opened in 2014, and by the end of the year, they had made 30,000 batteries for a total cost of $2,500,000. In 2015, they made 40,000 batteries for an additional cost of $200,000.

I will assume that the fixed costs remain constant in both years.

We can calculate the variable cost per unit using the incremental cost.

Variable cost per unit= incremental cost/incremental units

Variable cost per unit= 200,000/10,000= $20

Now, we can calculate the fixed costs:

2017:

Total variable cost= 30,000*20= $600,000

Total fixed cost= 2,500,000 - 600,000= $1,900,000

2018:

Total variable cost= 40,000*20= $800,000

Total fixed cost= $1,900,000

6 0
3 years ago
A stock is expected to pay $0.70 per share every year indefinitely. If the current price of the stock is $18.90, and the equity
PolarNik [594]

Answer:

$32.72

Explanation:

In this question, we are asked to calculate the price an investor would be expected to pay per share in the next five years.

We proceed as follows to calculate this.

Dividend = $0.70

Share price = $18.90

Hence = Dividend / Share price

= 0.70 / 18.90

= 0.037037

Cost of Equity = 7.9%

Expected growth = 0.037037 + 0.079

= 0.116037

Add one to it = 1 + 0.116037

= 1.116037

Share price after 5 year = $18.90 * (1.116037)^5 = $32.7231

5 0
2 years ago
Other questions:
  • If you cannot make a tax payment in full, what is the BEST next step to take?
    8·1 answer
  • Marcie and her husband, Franklin, each own 50 shares of Chestnut, Inc. Sally, Marcie's old high school friend, owns the remainin
    14·1 answer
  • Which management perspective was shared by all in attendance at the dinner?
    8·1 answer
  • If the demand for labor is going to outstrip the supply, a(n) _____ manager may hire more workers and encourage current workers
    12·1 answer
  • McGregor allows customers to pay with credit cards. the company charges McGregor 3% of the sale. when a customer uses a credit c
    10·1 answer
  • Musashi lives in Philadelphia and runs a business that sells pianos. In an average year, he receives $704,000 from selling piano
    5·1 answer
  • Question 10 of 10
    5·2 answers
  • An export subsidy is a. a fee that is charged to a country that ships goods to the U.S. b. a limit on the quantity of a good or
    11·2 answers
  • Britney, a teenager, starts her own business of selling cupcakes to coffee shops and restaurants. she strives to increase either
    15·1 answer
  • Which of the following is the best example of a good?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!