Answer:
So that it is safe from insects. insects cant open large boxes bottles or a steel can.
11 1/5 = (11*5+1)/5=56/5
2 3/4= (2*4+3)/4=11/4
11 1/5 : 2 3/4=56/5:11/4=56/5*4/11=(56*4)/(5*11)=224/55≈4.07≈4
Answer is 4
10 lbs of apples will cost $55
This is simple. First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
I hope I helped :)
Answer:
AC ≅ AE
Step-by-step explanation:
According to the SAS congruence theorem, if two triangles have 2 corresponding sides that are equal, and also have one included corresponding angle that are equal to each other in both triangles, both triangles are regarded as congruent.
Given ∆ABC and ∆ADC in the question above, we are told that segment AB ≅ AD, and also <BAC ≅ <DAC, the additional information that is necessary to prove that ∆ABC and ∆ADC are congruent, according to the SAS theorem, is segment AC ≅ segment AE.
This will satisfy the requirements of the SAS theorem for considering 2 triangles to be equal or congruent.
Answer: B. 1/6
Step-by-step explanation:
1/2 + 1/3 = 2/12 = 1/6