1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bumek [7]
2 years ago
6

If 10 cakes cost $30 then, what would be the cost of 25 cakes? Please help

Mathematics
2 answers:
damaskus [11]2 years ago
8 0

Answer:

$75

Step-by-step explanation:

first find the unit price

30/10= $3 per cake

since you want to know how much it would cost for 25 cakes... multiple teh number of cakes by the price of each cake...

25*3= $75

olchik [2.2K]2 years ago
6 0
First, find the price per cake
30/10 = 3

now just multiply!
3(25) = 75

the answer is $75
You might be interested in
HELP PLS <br> Comparing irrational numbers with calculator<br><br> Compare.
julia-pushkina [17]

Answer:

3 2/3 is greater

Step-by-step explanation:

3 2/3 is 3.6666 while √11 is 3.32

6 0
3 years ago
HELP ME PLZ!!!!! Plz!!!
Charra [1.4K]

Answer:

hi the right answer is option C.112

here's why:

\frac{14}{50}  \times 400 = 112

4 0
2 years ago
Write the decimal 1,072.039 in words
Rina8888 [55]
One thousand seventy two point thirty nine thousandths.

3 0
3 years ago
Express it in slope-intercept form.
FinnZ [79.3K]

Answer:y=3/2x-3

Step-by-step explanation: the slope of the graph is (y2-y1)/(x2-x1)

If we take points (0,-3) (2,0) the slope would be (0--3)/(2-0) = 3/2

And the y-intercept of the slope is -3

8 0
3 years ago
Find the volume of the solid figure​
ololo11 [35]
8x4x11 - (4x1x3)
352 - 12
= 340

The answer is 340yd^3
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Multiply the polynomials.
    10·2 answers
  • Divide 4860 in the ratio of 5:4:3
    11·1 answer
  • 8-2 3/4 please help im so confused...
    9·2 answers
  • i have posted this like 5 times so plz don't just pass it up. i need real help and i need it soon. i need help with Linear Equat
    5·2 answers
  • I will mark you brainliest what is 2+9+4+6+1=
    6·2 answers
  • The local amusement park charges $19.95 per person. However after 5pm the charge is reduced to $15.40 per person a group of 4 ad
    15·2 answers
  • There are 10 kids that want ice cream. Each one can choose between chocolate, vanilla or strawberry. You'll collect their choice
    10·1 answer
  • What number r missing 77,73,69,65​
    13·2 answers
  • 5x for x = 25<br> 1. 5<br> 2. 125<br> 3. 20<br> 4. 30<br><br> 40 POINTS!
    13·1 answer
  • Paolo keeps track of his favorite baseball player's batting average, and notices the average is 0.4727272.... If his player has
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!