1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bumek [7]
3 years ago
6

If 10 cakes cost $30 then, what would be the cost of 25 cakes? Please help

Mathematics
2 answers:
damaskus [11]3 years ago
8 0

Answer:

$75

Step-by-step explanation:

first find the unit price

30/10= $3 per cake

since you want to know how much it would cost for 25 cakes... multiple teh number of cakes by the price of each cake...

25*3= $75

olchik [2.2K]3 years ago
6 0
First, find the price per cake
30/10 = 3

now just multiply!
3(25) = 75

the answer is $75
You might be interested in
Which of the ordered pairs in the form (x, y) is a solution of this equation?
Tju [1.3M]

Answer:

Both ordered pairs are solutions to this equation.

Step-by-step explanation:

If you plug in the x and y values given in the ordered pair, you make the left side of the equation equal the right for both pairs.

6 0
4 years ago
HELP!! PLEASE!!! THANK YOU!!
Blizzard [7]

Answer:

C. 8x - 3y = 5

Step-by-step explanation:

7 - 3(x - y) = 5x + 2

Standard form: Ax + By = C

7 -3x + 3y = 5x + 2

7 -8x + 3y = 2

-8x + 3y = -5

Divide by -1 to each number

8x - 3y = 5

6 0
3 years ago
Write 28 1/4 as a decimal.​
Naya [18.7K]

Answer:

28.25

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rewrite the equation in standard form
myrzilka [38]

Answer:

The answer is D.

Step-by-step explanation:

sooo UwU which becomes O////O then becomes T.T

3 0
3 years ago
Here is another riddle: The sum of two numbers is less than 2. If we subtract the second number from the first, the difference i
aivan3 [116]

Answer:

Let x, y be the two numbers under consideration. Then, x+y<2 and x-y>1.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 24/? = 8/9 What is the unknown ratio?
    15·1 answer
  • Can you ever use a calculator to determine if a number is rational or irrational?
    5·1 answer
  • Bruce has a rope that is 21 feet long he needs to cut the rope into 1/5 long peices. How many strips can Bruce cut from his rope
    15·2 answers
  • Sam drew sticks and circles to solve this problem. Explain how he added. Then write the total.
    11·1 answer
  • 9 is what percent out of 75?​
    14·2 answers
  • Write an algebric pharse for five times a number increased by nine.<br><br> i need help
    8·1 answer
  • Answer questions 10 and 11
    15·2 answers
  • Find the value of x. Show all work.
    15·1 answer
  • 1. 4x+3(5y+x)= 2. 7(a−3+4b)= 3. 13+(x+8)= 4. (x)(6+x)−2x=
    10·1 answer
  • Roxanne has 1/2 as many beads as Sherie. The number of beads Sherie has is 4/5 that of ting ting's. Ting Ting has 165 beads. How
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!