1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kirill [66]
3 years ago
9

8-2 3/4 please help im so confused...

Mathematics
2 answers:
yanalaym [24]3 years ago
8 0
First we set up our problem.

8- 2 3/4

Next, we turn our mixed fraction, 2 3/4, into an improper fraction.

2 3/4= 11/4.

Next, we turn 8 into a fraction.

32/4.

The reason we chose 4 as our denominator was to make it easier to subtract it from 11/4.

Next we subtract our two fractions.

32/4-11/4=21/4.

Finally, we simplify 21/4.

5 1/4.

Our final answer is 5 1/4.

Have a nice day! :)
Ivanshal [37]3 years ago
3 0
The answer is 5 1/4.
You might be interested in
Pls help asap<br>AABC ~ ADEF B. Х 8 А 'C E 3 6. D ' x = [?] Enter​
AleksAgata [21]

Answer:

\boxed{ \tt{x = 4}}

Step-by-step explanation:

\frac{3}{x}  =  \frac{6}{8}  \\ 6x = 24 \\ x = 4

4 0
3 years ago
Given the formula A = pi r squared, how does the A vary in relation to the square of the radius?
lions [1.4K]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Abosluelt no relationship.

  • pi
  • circumference
  • {tex} boxed
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mike wants to make meatloaf. His recipe uses a total of 7 pounds of meat. If he uses a 3 to 1 ratio of beef to pork, how much po
SSSSS [86.1K]
Total meat in the recipe  he wants to use  = 7 pounds

Beef : pork    =    3  : 1

Total pork that he will use =      \frac{1}{3+1} x 7 pounds

= 7/4 pounds

hope this helps
6 0
2 years ago
The weights of five oranges are 7.47 ounces, 7.23 ounces, 6.46 ounces, 7.48 ounces, and 6.81 ounces. Using the clustering estima
alexandr402 [8]
Using the clustering estimation technique the approximate total weight oranges is 35 ounces.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 9-kilogram bag of sugar cost $27.54. what is the unit price ?
shusha [124]

Answer:

$3.06

Step-by-step explanation:

1 kg = $27.54

27.54/9 kilogram

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Please Help ASP! Will mark brainlist!
    9·1 answer
  • Tomato paste is sold in a cylindrical can. The can has a radius of 1.5 inches and a height of 4.8 inches. What is the volume of
    5·1 answer
  • What is the mixed number of 43/8
    8·2 answers
  • Can someone solve this inequality for x<br> (x–2)a ≤ x+1 if a&gt;1
    11·1 answer
  • Find the measure of angle 1.​
    14·2 answers
  • Amelia fills a bucket with 3.5 gallons of water. A gallon of water is approximately 8.34 pounds. What is the weigh, in pounds, o
    13·1 answer
  • Plzzzzzzzzzzz help me!!!
    15·1 answer
  • 5. Short Response
    5·1 answer
  • I’m on my post quiz please help!!
    15·1 answer
  • If JL = 8x-3 and LK = 4x + 57, Find JK
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!