Answer:
A.
$1.40, $1.75, $2.10
B.
40
Step-by-step explanation:
A.
Follow the pattern of $0.35
B.
14 divided by 0.35 = 40
Hope this helps! Please mark as brianliest.
It will be 1/4.
That is your answer.
Hope this helps
The answer is -8
====================================================
Explanation:
There are two ways to get this answer
Method 1 will have us plug x = 0 into h(x) to get
h(x) = x^2 - 4
h(0) = 0^2 - 4
h(0) = 0 - 4
h(0) = -4
Then this output is plugged into g(x) to get
g(x) = 2x
g(-4) = 2*(-4)
g(-4) = -8 which is the answer
This works because (g o h)(0) is the same as g(h(0)). Note how h(0) is replaced with -4
So effectively g(h(0)) = -8 which is the same as (g o h)(0) = -8
-----------------------
The second method involves a bit algebra first
Start with the outer function g(x). Then replace every x with h(x). On the right side, we will replace h(x) with x^2-4 because h(x) = x^2-4
g(x) = 2x
g(x) = 2( x )
g(h(x)) = 2( h(x) ) ... replace every x with h(x)
g(h(x)) = 2( x^2-4 ) ... replace h(x) on the right side with x^2-4
g(h(x)) = 2x^2-8
(g o h)(x) = 2x^2-8
Now plug in x = 0
(g o h)(x) = 2x^2-8
(g o h)(0) = 2(0)^2-8
(g o h)(0) = 2(0)-8
(g o h)(0) = 0-8
(g o h)(0) = -8
Regardless of which method you use, the answer is -8
Answer: A. 1 pound of cabbage will cost 40 cents. B. (10,4) means that 10 pounds of cabbage will cost 4 dollars.
Step-by-step explanation:
If it is proportional that means the y value divided by the x value will give you a constant slope.
So using that use the coordinates (5,2) to find the cost of 1 pound of cabbage.
2/5 = 0.4
so you could write the equation y= 0.4x where x is the number of pound.
Part A: y= 0.4(1)
y= $0.40 which means one pound of cabbage will cost 40 cents.
Part B. (10,4) in this case it will means that for 10 pounds of cabbage it will cost $4.
Plot it into the equation and find out
in the coordinates (10,4) 4 is the y and 10 is the x
4= 0.4(10)
4= 4
Which means it true that 10 pounds of cabbage will cost 4 dollars.