1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artyom0805 [142]
3 years ago
14

A washer and a dryer cost $726 combined. The washer costs $76 more than the dryer. What is the cost of the dryer?

Mathematics
1 answer:
strojnjashka [21]3 years ago
5 0

Answer:Cost of dryer=$325

Step-by-step explanation:

Let the dryer  be represented as  x

and the washer be x+76

such that the price of both can be written as  

dryer + washer=$726

x + x+76=726

2x+76=726

2x=726-76

2x=650

x=650/2=325

Cost of dryer =x=$325

You might be interested in
How do you show abc translation 5 units to the right and 2 units up
ankoles [38]
X + 5 , y + 2 when you are translating and if you are going up or right it’s going to be positive and it’s going to be negative if you’re going down or left
5 0
3 years ago
What is |-8|<br> 0-16<br> O 8<br> O 8<br> O 16
tangare [24]
Answer
8

Explanation

The absolute value of a negative number turns into a positive
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
0= -115<br> sin=<br> cos =<br> tan
Alina [70]

Answer:

Step-by-step explanation:

Tito wants to buy some peanut butter to donate as much as possible.

There some brands are given with their price.

we will calculate the price of per ounce peanut butter of each brand.

A. Nutty : 12 ounces for $2.19

cost per ounce =

                        = $0.1825 ≈ $0.18 per ounce

B. Grandma's : 18 ounces for $2.79

cost per ounce =

                        = $0.155 ≈ $0.16 per ounce

C. Bee's : 0.28 ounces for $4.69

cost per ounce =

                        = $16.75 per ounce

D. Save-A-Lot : 40 ounces for $6.60

cost per ounce =

                        = $0.165 ≈ $0.17 per ounce

The lowest price is $0.16 per ounce. So he should buy Grandma's peanut butter.

8 0
2 years ago
Which category would have the lowest conditional relative frequency?
lianna [129]
I think it might be B.. but i’m not sure bc I would think it would be amen who prefer dance
6 0
2 years ago
The cost to enter the zoo is $20 for adults and $15 for children. In one day, 45 adults and 600 children visited the zoo. How mu
jenyasd209 [6]

Answer:

the answer is 9,900

Step-by-step explanation:

you multiply 20 times 45. 20 for the cost of adults and 45 for how many adults. and then you mulitpy 600 times 15 because children cost 15 dollars and their was 600 children. and then you add both up to get 9,900

4 0
2 years ago
Other questions:
  • The sum of 86, 68, and 38 is 192. What else do you know about the sum of 68, 38, and 86?
    9·1 answer
  • In the diagram below, BD &lt;-&gt; is parallel to XY&lt;-&gt; . What is the value of y?
    12·2 answers
  • Solve 1/2n +3 &lt; 5.<br> Which graph shows the solutions?<br><br> I WILL GIVE BRAINLY
    9·2 answers
  • Are You guys up for math?? Its 6th grade math though!! so are you ready?? l want help please.
    10·1 answer
  • A recipe requires 5 cups of corn starch. You can only measure using 2/5 cups. How many 2/5 cups are needed for this recipe? Leav
    11·1 answer
  • 3 1/2x +4 1/3=7 2/9 does anyone know how to do this?????
    12·1 answer
  • Determine the intercepts of the line. <br> Y-3=5(x-2)
    14·2 answers
  • Circle O is shown. Secant A C intersects tangent C D at point C outside of the circle. Secant A C intersects circle O at point B
    8·2 answers
  • Which of the following is the algebraic expression that best describes the sequence 3, 9, 27, 81, 243, …?
    15·2 answers
  • Which statement is correct
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!