Angela and Juan went to the ice cream store where ice cream cones cost $0.90 each and ice cream bars cost $0.75 each. They spend
$13.50 and bought 4 more ice cream cones than ice cream bars. How many ice cream cones did they buy? Show your work
1 answer:
4 x 0.90 = £3.60
£13.50 - £3.60 = £9.90
0.9 + 0.75 = £1.65
£9.90/£1.65 = 6
They bought 6 ice cream cones
You might be interested in
Answer:
Step-by-step explanation:
50
Equation: 0.93 = 0.42 + 17x
Answer:
Step-by-step explanation:
show the graphs
Answer:
6
Step-by-step explanation:
The ordered pairs that satisfy the inequality are shown in the attachment. There are 6 of them.
Answer:
yup the answer is D
Step-by-step explanation: