1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
leva [86]
2 years ago
11

Pla help will give 20 pointso

Mathematics
1 answer:
prohojiy [21]2 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

We have to make x the subject:

y = x² + 4x + 4.

=> y = (x + 2)² by completing the square

=> x + 2 = ±√y

=> x = ±√y - 2

Therefore the inverse is y = ±√x - 2.

You might be interested in
Which is a solution to the equation?<br> (x-2)(x=5)=18
kobusy [5.1K]
Expand
x^2+3x-10=18
minus 18 both sides
x^2+3x-28=0
find what 2 numbers mutiply to -28 and add to 3
7 and -3 
(x+7)(x-3)=0
set each to zero

x+7=0
x=-7
x-3=0
x=3

x=-7 and 3
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many 1x1 unit cubes would equal the volume of the figure shown?
motikmotik
D 3500 kk bye now ! :))
3 0
2 years ago
Ryan is installing new flooring in house. Ryan can install 196 square feet of flooring in 2 hours How much new flooring can Ryan
galina1969 [7]

Answer:

1568

Step-by-step explanation:

196/2=98

98*16=1586

Ryan can install 1568 square feet of flooring in 16 hours

Hope this helps!

3 0
2 years ago
If you have 80 employees and you grow 116%, what was the amount of original employees?
Ganezh [65]

。☆✼★ ━━━━━━━━━━━━━━  ☾

Find the multiplier by diving the percentage by 100

116/100 = 1.16

Divide the number of employees by this:

80/1.16 = 68.9655...

There would be 68 employees.

Have A Nice Day ❤  

Stay Brainly! ヅ  

- Ally ✧  

。☆✼★ ━━━━━━━━━━━━━━  ☾

5 0
2 years ago
A 5-pound bag of apples cost $3.50. Use that rate, to complete the table to identify equivalent ratios, and then answer the ques
Korvikt [17]
<span>Apples cost $3.50/5 = $0.70 per pound.</span>
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the product? (9t − 4)(−9t − 4) −81t2 − 16 −81t2 + 16 −81t2 − 72t + 16 −81t2 + 72t + 16
    12·2 answers
  • Please help idk how to solve this
    5·1 answer
  • find a recipe in a book or online that includes the amount of salt as a fraction. model how to find the amount of salt needed wh
    5·2 answers
  • Rita has a loan of 45,580.This has a simple interest of 4% per year.What is the amount of interest that Rita will be chagrined o
    5·2 answers
  • Simplify <br> (7-8i)+(-12-4i)
    9·2 answers
  • Choose the best answer:
    9·2 answers
  • Find the area and perimeter of parallelogram.
    13·1 answer
  • (8+2)-5=???????????????????
    5·2 answers
  • Imagine that you are filling treat bags with jellybeans. You have 3 3/8 cups of jellybeans, and each treat bag will contain 1/4
    8·2 answers
  • Amir can deliver 748 newspapers in 6 hours. How many newspapers can Amir deliver in 8 hours? Round off to the nearest whole numb
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!