Answer:
to a function is increasing we have to find the slope of the function
the higher the slope the faster the growth
Step-by-step explanation:
- slope = 5/2. which is 2.5
- slope 2 = -1/2 which is -0.5
- slope 3 = 3/2 which is 1.5
- slope 4 = 1/2 which is 0.5
- slope 5= 4/3 which is 1.33
- slope 6 = 3/4 which is 0.75
so the function in increasing order
y= -1/2x + 1/2
y= 1/2x - 2
y=3/4x - 10
y=4/3x -7/3
y=3/2x-11/2
y=5/2x +10
Choice 4 is incorrect. The angles aren’t similar nor congruent.
Answer:
£5.04
Step-by-step explanation:
Let's first find the unit cost.
£3.60/2.5kg = £1.44/kg
To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.
£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.
Answer:
7x + 2y = -22
Step-by-step explanation:
Standard form looks like Ax + By = C.
Start with Y = -7/2x-11. Better to write that as Y = (-7/2)x - 11 to emphasize that the coefficient of x is the fraction -7/2.
Move the (-7/2)x term to the left:
(7/2)x + y = -11
Multiply all terms by 2 to eliminate the fractions:
7x + 2y = -22 (answer)