1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga nikolaevna [1]
3 years ago
13

Chris's pay went from $20/hr to $25/hr after his first evaluation. After his second evaluation his pay was raised to $33/hr. Whe

n comparing the % increases, what percent more than the first raise was the second?
Mathematics
1 answer:
lara [203]3 years ago
6 0
The first raise was a 25% increase, while the second raise was a 32% increase so there was a 7% increase from the first raise to the second one.
You might be interested in
A quadrilateral WXYZ has vertices W(3, −5), X(1, −3), Y(−1, −5), and Z(1, −7).
xxTIMURxx [149]

Therefore, the required vertices after rotation are W'(5,3), X'(3,1),Y'(5,-1) and Z'(7,1).

4 0
3 years ago
Name each polynomial by degree and number of terms of -7
denis-greek [22]

Answer: i couldn’t find the answer to this one either

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
"Two purple sea slugs are mated with each other. Among their numerous offspring, 428 have a purple integument and 152 have orang
Orlov [11]

Answer:55

Step-by-step explanation:

55x1=55

6 0
3 years ago
A cube has a surface are of 54. What's the volume?
bixtya [17]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

54/6=9 meaning each face has an area of 9.

Meaning each side has an area of 3.

That means the volume is 3*3*3=27

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which is the better deal?
aliina [53]

Answer:

36 oz

Step-by-step explanation:

Get the other options down to 12oz units for their price and then you can compare which one is the cheapest for 12oz.

12oz = $1.99

36oz/3 = 12oz   so $2.59/3   = $ .86

48oz/4= 12oz   so $3.99/4  = $1.00

60oz/5= 12oz   so $4.59/5 = $ .92

So looking at the breakdown, the 36oz one is the cheapest because for that price for a third of it comes out to .86 cents.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • the five performers who will present their comedy acts this weekend at a comedy club how many different ways are there to schedu
    11·2 answers
  • Is it right
    8·1 answer
  • Graph the line with slope 1/3 with passing through the point (-5,3)
    5·1 answer
  • PLEASE HELP! 30 POINTS! What are the zeros of the function?
    8·1 answer
  • If 25 Y - 80 is equal to minus 50 then the value of Y is
    12·2 answers
  • 2.5 meters cloth is $28.30the cost of 18 meters?
    5·2 answers
  • Write the number 21, 473, 862, 095 in word form.
    11·2 answers
  • Which is the graph of y = log (negative x)?
    10·2 answers
  • By selling 33m of cloth ,prabha gained the selling price 11 m.what is the gain percent​
    6·1 answer
  • if there are 200 questions and 4 marks for correct answers and -1 for incorrect answer and total marks is 250then what is the nu
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!