1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
9966 [12]
3 years ago
5

Is it reasonable if so or if not tell me the equation

Mathematics
1 answer:
lianna [129]3 years ago
8 0
His answer is not reasonable because 5/8>4/3
You might be interested in
Is the given ordered pair a solution to the equation? <br><br><br> y=2x+7;(-2, 3)
iren2701 [21]

Answer:

The answer to your question is: Yes, it is a solution

Step-by-step explanation:

           

Point  (-2, 3)

                         Line:            y = 2x + 7

Process, replace the point in the line

                                          3 = 2(-2) + 7

                                          3 = -4 + 7

                                          3 = 3

As we got that 3 equals 3, then the point given is a solution of the equation.

               

5 0
3 years ago
The diagram shows the cross-section of a wall of a cinema. It has to be painted. Work out the area that needs to be painted.
mestny [16]

Answer:

Area = 370 m²

Cost to paint = £105

Step-by-step explanation:

Area of the wall of a cinema hall = Area of a trapezoid (1)+ Area of a rectangle (2) + Area of a trapezoid (3)

Area of a trapezoid = \frac{1}{2}(b_1+b_2)h

where b_1 and b_2 are the parallel sides and h is the distance between these sides.

Area of trapezoid (1) = \frac{1}{2}(11+12)\times 6

                                  = 69 m²

Area of the rectangle (2) = Length × Width

                                         = 12 × 15

                                         = 180 m²

Area of the trapezoid (3) = \frac{1}{2}(12+10)\times 11

                                         = 121 m²

Now area of the wall = 69 + 180 + 121

                                   = 370 m²

One tin covers the area = 25 m²

Number of tins required to paint the wall = \frac{\text{Total area}}{\text{Area covered by one tin}}

= \frac{370}{25}

= 14.8

Therefore, number of tins to be purchased = 15

Cost to paint the complete wall = 15 × £7

                                                       = £105

8 0
3 years ago
136mm into cm and mm​
Alex Ar [27]

Step-by-step explanation:

13.6 is the answer because 1cm is 10 cm

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Oscar is 16 years old and his sister julia is 12 years old.  What will be the ratio of Oscar's age to julia's age in 2 years.  
bulgar [2K]
16+2=18-Oscar's\ age\ in\ 2\ years\\\\12+2=14-Julia's\ age\ in\ 2\ years\\\\Ratio:\\\\\frac{18}{14}=\frac{9}{7}
5 0
3 years ago
Monica is a lawyer who earns $8,322.65 every month. She spends $830.98 on rent, $210.36 on food, and $120.45 on gas every month.
Step2247 [10]
She would have $7160.86 left over in cash here's why.....
she starts off with $8,322.65 and spends $830.98 on rent $8,322.65-$830.98= $7,491.67 
then spends $210.36 on food and another $120.45 on gas 
$7,491.67-$210.36= $7,281.31 - $120.45= $7,160.86 <---- Left over $
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which figure accurately represents the Pythagorean theorem?
    12·1 answer
  • What is the least possible sum of the digits displaying the time on a 12-hour digital clock?
    12·1 answer
  • How do you find the value of n in a geometric progression?​
    14·1 answer
  • Pythagorean theorem:
    13·2 answers
  • Help me PLEASE. The question is in the picture.
    15·2 answers
  • How many times can 4 go into 75
    14·2 answers
  • What times 2 is -9? plz help
    10·1 answer
  • Evan paid $60.54 for 3 notebooks and a calculator. If the calculator costs $45.87, how much does each notebook cost? Write a two
    12·2 answers
  • Please help me an explain the steps to get the answer
    11·2 answers
  • A 6-pack of batteries cost $10.50.what is the unit price
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!