Answer:
Hope this is right.
1. 7(4x-5)
2. 28x-35
Step-by-step explanation:
The answer is 1 , because x-2 becomes 2x and you subtract 5x from 2x and and get 3x and 3/3 is 1
0.78 per pound is unit rate
Since 5lbs is $3.90, 0.78 is the cost of one pound.
3.90 divided by 5 is 0.78
Answer:
35
Step-by-step explanation:
just subtract 125 and 99
Answer:i dont know
Step-by-step explanation: