Answer:
A
Step-by-step explanation:
Read the article and review the phases of mitosis.
Mitosis
What are the four phases of mitosis?
prophase
metaphase
anaphase
telophase
cytokinesis
Answer: 55
Step-by-step explanation:
![\sqrt[3]{4x-4}=6](https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt%5B3%5D%7B4x-4%7D%3D6)
Begin by cubing each side of the equation to get rid of the cubic root.
![(\sqrt[3]{4x-4})^3=(6)^3\\ 4x-4=216](https://tex.z-dn.net/?f=%28%5Csqrt%5B3%5D%7B4x-4%7D%29%5E3%3D%286%29%5E3%5C%5C%204x-4%3D216)
add 4

Divide by 4


Answer:
1- $ 0.25.
2- $ 26.25.
3- $ 1.73.
Step-by-step explanation:
1- Given that a bag of 12 oranges costs $ 2.99, to determine what is the cost per orange, the following calculation must be performed:
2.99 / 12 = X
0.249 = X
Thus, the cost of each orange is $ 0.25.
2- Given that 4 slices of pizza cost $ 10.50, to determine what is the cost of 10 slices of pizza at this rate, the following calculation must be performed:
10.5 / 4 x 10 = X
2.625 x 10 = X
26.25 = X
Thus, the cost of 10 slices of pizza is $ 26.25.
3- Given that 4 pieces of candy cost $ 0.99, to determine what is the cost of 7 pieces of candy at this rate, the following calculation must be performed:
0.99 / 4 x 7 = X
0.2475 x 7 = X
1.7325 = X
Thus, the cost of 7 pieces of candy is $ 1.73.
This is a system of equations problem.
L = Hours of Swim Lessons
C = Hours as Cashier
L + C = 15 This is an equation for working 15 hours total.
so
L = 15-C
6L + 8C = 100 This is an equation for making at least $100.
so
6 (15-C) + 8C = 100 *You substituted 15-C for L here
90 - 6C + 8C = 100 Distribute
90 + 2C = 100
2C = 10
C = 5 You can work 5 hours as a cashier
L + C = 15
L + 5 = 15
L = 10 You can work 10 hours teaching swimming lessons.
If you want to make EXACTLY $100 you would work 5 hours as cashier and 10 hours teaching swimming lessons.
HOWEVER, the question says AT LEAST $100 and NOT MORE than 15 hours per week. Since you make more money as a cashier, any work over 5 hours will help you make over $100.
As long as you work at least 5 hours as a cashier and any remaining hours teaching swimming lessons, you will make over $100.
5 cashier, 10 swimming
6 cashier, 9 swimming
7 cashier, 8 swimming...
Mr. Pacey
JH/HS Social Studies Teacher
(but I've also helped with Math Team for JH & HS)
Answer:
25
Step-by-step explanation: