Answer:
she spent $7.45 on each rope at the sale price. The original price would have been $8.70
Step-by-step explanation:
Answer:
$63
Step-by-step explanation:
In order to solve this problem, we need to find the unit price, which is the price per 1 ticket in this case. To find this, we need to divide $45 by 5 because each ticket is the same amount: $45 / 5 = $9. So each ticket is $9.
Now, we need to find how much 7 tickets would cost. To do this, multiply the $9 / ticket by 7 tickets: $9 * 7 = $63.
This, 7 tickets would cost $63.
Hope this helps! God Bless u!!!
Plug in the volume and radius into the formula, then multiply.
What you do is just find the missing value of the x.