1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oliga [24]
2 years ago
9

What is market price?

Business
1 answer:
Mashutka [201]2 years ago
3 0
The market price is the current price at which an asset or service can be bought or sold. The market price of an asset or service is determined by the forces of supply and demand. The price at which quantity supplied equals quantity demanded is the market price.

The answer would be C
You might be interested in
Link Company uses a process cost system and the weighted average method. During the year the company completed 1,300 units of pr
Bumek [7]

Answer:

Cost per equivalent unit: $60

Explanation:

Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)

Total Production Cost = $90,000

Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units

Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60

7 0
3 years ago
Last week john got a call from his contact eric at alpine telecomm in switzerland, one of his company's largest international cu
Mamont248 [21]

What John’s company should prepare to demonstrate is the best practices that they are engaging in managing how it impacts the environment as this is a way of complying or keep up with the top management request and when they undergo with the review.

7 0
3 years ago
A stock currently sells for $25 per share and pays $0.24 per year in dividends. What is an investor's valuation of this stock if
Kisachek [45]

Answer:

B) $26.30

Explanation:

To determine an investor's valuation of the stock we must calculate the present value of next year's dividend and selling price:

present value = [dividend / (1 + rate)] + [selling price / (1 + rate)]

present value = [$0.24 / (1 + 15%)] + [$30 / (1 + 15%)] = $0.21 + $26.09 = $26.30

4 0
2 years ago
Blanchard and Hersey's Situational Leadership style used which two dimensions to determine employee readiness?
Darya [45]

Answer:

According to Hersey and Blanchard, readiness refers to "the extent to which a follower has the ability and willingness to accomplish a specific task" (1988, p. 174). The two dimensions composing employee readiness are willingness and ability related to a specific task.

3 0
2 years ago
Campus Bus Service entered into a contract with Smith Bus Company to purchase 10 buses. One week before Campus Bus was scheduled
dangina [55]

Options:

  • Smith Bus should be excused from performance under the clause for the rights on improper delivery
  • Smith Bus should not be excused from performance because it did not act in good faith
  • Smith Bus should be excused from performance under the test of commercial impracticability
  • Smith Bus can exercise its right of anticipatory repudiation

Answer:

Correct answer is Option c.

<u>Smith Bus should be excused from performance under the test of commercial impracticability </u>

Explanation:

In this case, Smith cannot fulfil the contract obligation due to an unforeseen event. Hence, Commercial impracticability shall apply.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Suppose a tire manufacturer wants to set a mileage guarantee on its new XB 70 tire. Tests revealed that the tire's mileage is no
    12·2 answers
  • A new manager has been in their role for three months. They take time each day to get to know and socialize with their team, and
    7·2 answers
  • True or False: Employees and entrepreneurs experience stress and need to know how to manage
    11·1 answer
  • Tiffany owns a gift shop that carries clothing and memorabilia of local high school teams as well as
    13·1 answer
  • Consider a small landscaping company run by Mr. Viemeister. He is considering increasing his firm’s capacity. If he adds one mor
    8·1 answer
  • Andy deposited $3,000 this morning into an account that pays 5 percent interest, compounded annually. Barb also deposited $3,000
    12·1 answer
  • On January 1, Year 1, Chertco acquired a patent for $500,000 and, using the straight-line method, began amortizing it properly o
    8·2 answers
  • Jacob wanted a parking space in a nearby lot. He filled out an application and a computer generated his choices. This is an exam
    8·1 answer
  • If a firm’s expenses equal or exceed its revenue, what actions might management take?
    9·1 answer
  • What is one of the biggest challenges when companies are committed to sustainability?.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!