Answer:
Cost per equivalent unit: $60
Explanation:
Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)
Total Production Cost = $90,000
Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units
Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60
What John’s company should prepare to demonstrate is the
best practices that they are engaging in managing how it impacts the
environment as this is a way of complying or keep up with the top management request
and when they undergo with the review.
Answer:
B) $26.30
Explanation:
To determine an investor's valuation of the stock we must calculate the present value of next year's dividend and selling price:
present value = [dividend / (1 + rate)] + [selling price / (1 + rate)]
present value = [$0.24 / (1 + 15%)] + [$30 / (1 + 15%)] = $0.21 + $26.09 = $26.30
Answer:
According to Hersey and Blanchard, readiness refers to "the extent to which a follower has the ability and willingness to accomplish a specific task" (1988, p. 174). The two dimensions composing employee readiness are willingness and ability related to a specific task.
Options:
- Smith Bus should be excused from performance under the clause for the rights on improper delivery
- Smith Bus should not be excused from performance because it did not act in good faith
- Smith Bus should be excused from performance under the test of commercial impracticability
- Smith Bus can exercise its right of anticipatory repudiation
Answer:
Correct answer is Option c.
<u>Smith Bus should be excused from performance under the test of commercial impracticability
</u>
Explanation:
In this case, Smith cannot fulfil the contract obligation due to an unforeseen event. Hence, Commercial impracticability shall apply.